Bilişim 12 TEMMUZ 2011 / 13:26

Cisco 10 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor

Dünyanın en büyük ağ ekipman sağlayıcılarından biri olan Cisco, tüm iş gücünün yüzde 14’ünü oluşturan 10 bin kişiyle yollarını ayırabileceği haberi Bloomberg’de yer aldı. Şirket son zamanda içinden geçtiği dar boğazdan kurtulmaya çalışıyor.İşten çıkarmaların Ağustos sonuna kadar 7 bin kişi ile başlayacağı ardından hazırlanan erken emeklilik paketlerini kabul eden 3 bin kişi ile yolların ayrılacağı bildirildi. Cisco CEO’su John Chambers, son dönemde pazar payını benzer ürünleri daha uygun fiyatlara satan Juniper ve HP gibi şirketlerin kapmaya başlamasının ardından çalışanların işlerine son vermenin yanında daha az karlı işlerden çıkmayı hedefliyor.

Cisco’nun bu işten çıkarmalarla 2012 yılında yaklaşık 1 milyar dolar tasarruf etmesi bekleniyor. Bunun yanında erken emeklilik tekliflerinin de 500 milyon ila 1,1 milyar dolar arasında maliyet ortaya çıkarması hesaplanıyor.

Bloomberg’in şirkete yakın kaynaklardan aldığı bilgilere göre gönüllü emeklilik paketleri bugüne kadar 5 bin 800 çalışana teklif edildi. Bu tekliflerinde içeriğindeyse bir yıllık maaş ödemesi ve sağlık sigortası bulunduğu bildirildi.

Cisco son yıllarda pazar payını yitiriyor, kurtuluşu bazı pazarlardan çekilmekte buluyor

Cisco hisseleri de son dönemde düşüş yaşıyor. Geçtiğimiz yıla göre, şirketin Nasdaq’ta işlem gören hisseleri yüzde 24 değer kaybetti. Bu düşüşün seyrini takip eden uzmanlar daha önce de Cisco’nun en az 5 bin kişiyle yollarını ayırması gerektiğini belirtiyordu.

Cisco’nun dünya çapında 2011’in ilk çerek sonuçlarına göre yüzde 5,8 oranında anahtar (switch) piyasa payını yitirdiği Dell’Oro Araştırma Şirketi’nin rakamlarına göre ortaya kondu. Yine aynı şirketin araştırmasına göre, Cisco’nun kaybettiği pazar payı HP’nin oldu. Cisco küresel yönlendirici (router) pazarında da yüzde 6,2 payını Juniper’e kaptırdı.

Cisco geçtiğimiz Mayıs ayında da ülkemizde pek popüler olmasa da dünya çapında önemli bir kitlenin kullanıcısı olduğu Flip kameraların artık üretmeyeceğini açıklamış ve o bölümdeki 550 kişinin işine son vermişti. Şirketin son dönemdeki gerilemesinin ardından yine son kullanıcı ürünlerinden vazgeçerek yönlendirici ve anahtar üretimine odaklanacağı konuşuluyor.
ETİKETLER : cisco hp router switch
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun