Bilişim 27 EYLÜL 2012 / 09:41

Cisco’da halef saptama dönemi

Cisco Systems CEO’su John Chambers, kendisinin 2-4 yıl sonra o emekli olduktan sonra yerine geçebilecek muhtemel isimler konusunda bazı üst düzey yöneticilerin isimlerini paylaştıBloomberg’in New York’taki merkezinde bir röportajda Chambers, 10’a yakın aday olduğunu belirterek, yöneticilerin de her çeyrek dönemde bu listeyi değerlendirdiğini söyledi. Listedeki isimler arasında COO Gary Moore, küresel operasyonlar başkan yardımcısı Robert Lloyd, Amerika kıtası kıdemli başkan yardımcısı Chuck Robbins ve küresel hizmetler kıdemli başkan yardımcısı Edzard Overbeek de yer alıyor.

1995 yılından beri Cisco’nun CEO’su olan 63 yaşındaki Chambers, hızlı değişen teknoloji sektöründe konumunu bu kadar uzun koruyan az sayıdaki yöneticiden biri ve onun halefine yönelik yaptığı vurgular da, şirketin en tepesinde değişime ne kadar açık olunduğunu vurguluyor. Cisco’yu dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline getiren yönetim tekniği ile Chambers, internet balonu, son ekonomik kriz süreci ve yepyeni rakiplerin pazarda yerini alma sürecinde de şirketi başarılı bir biçimde idare etti.

“Geçişin nasıl olduğuna bakmaya başlıyorsunuz ve gerek benim gerekse yönetim kurulunun işi ‘dalgalanmalardan etkilenilmeyeceğini’ garanti etmek” diyen Chambers’a göre, yönetici değişimleri her zaman Cisco’ya fayda sağlıyor. “Beni, daha fazla sorumluluk almaları için oyuncularımızı yönlendirirken göreceksiniz” diyen Chambers, ekledi: “Yöneticilerimi artık silolardan çıkartıp getiremem.”

Chamberg bu noktada örnek olarak global mimariler ve segmentlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olan Nick Adamo’ya verilen mühendislik sorumluluklarını gösterdi. 2001 yılında Cisco’ya katılan ve geçtiğimiz yıl COO olan Moore, CEO’nun görevini herhangi bir sebeple devam ettirememesi durumunda, ki Chambers bunu ‘otobüs çarpması senaryosu’ olarak tanımlıyor, şirketin yönetimini devralacak. Chambers’a göre, yeni yönetici muhtemelen şirketin içinden bir isim olacak.

Yöneticiler kaçtı

Chambers, “Rakiplerimizin, burada aldıklarından 5 kat yüksek maaşla tavlama çabalarına rağmen, kültürümüz ve ücret politikamız yöneticilerimizi elimizde tutmamıza yardımcı oldu” dedi, ama son yıllarda bazı üst düzey yöneticiler şirketle yollarını ayırdı. Eski strateji yetkilisi Ned Hooper bu yılın başında bir yatırım ortaklığı şirketi kurmak için ayrılırken, eski pazarlama yetkilisi Susan Bastrom da geçtiğimiz yıl şirketten ayrılmıştı. Chambers’ın ardından eski 2 numaralı isim olan Charlie Giancarlo 2008 yılında Silver Lake Partners’a katılmak için şirketten ayrılırken, eski kıdemli başkan yardımcıları Jayshree Ullal, Mike Volpi, Tony Bates ve Charles Carmel de geçtiğimiz yıllarda şirketle yollarını ayırdı.

Bazı durumlarda bu ayrılışlar, yönetim yapısı karşısında yılgınlığı yansıttı. Çünkü yatırımcılar ve eski çalışanlara göre bu sıkı kurumsal yapı, karar alma süreçlerini yavaşlatırken, pazar payı kayıplarına da yol açtı. İşte Chambers geçtiğimiz yıl attığı adımlarla sistemi bütünüyle yeniledi.

"Meg Whitman'a görevi kabul etmemesini söyledim"

Dördüncü çeyrekte de gelirini olumsuz etkileyen sıkıntıları aşmaya çalışan Hewlett- Packard’ın karşı karşıya olduğu zorluklar sorulduğunda Chambers, bir Silikon Vadisi ikonunu eski gücüne kavuşturmanın hiç de kolay bir iş olmadığına vurgu yaptı. Hatta geçtiğimiz yıl CEO olan Meg Whitman’a, bu işi kabul etmemesi önerisinde bile bulunduğunu söyleyen Chambers, “Whitman’ı çok beğeniyorum. Çok iyi bir insan ve ona bu işi almamasını söylemiştim” dedi.

Chambers, video, işbirliği, sanal veri merkezleri, mobilite ve güvenlik gibi alanlarda büyümek için küçük satın almalar yapmayı planladıklarını da vurguladı. Şirket, Citrix Systems veya Red Hat gibi büyük satın almalar ise yapmayacak. Çünkü Chambers’a göre bu çok pahalı bir işlem olur. Depolama alanında ise Chambers, “Satın alma yapmak yerine, bu alanda işbirlikleri ile daha fazla ilgileniyoruz” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun