Bilişim 23 AĞUSTOS 2011 / 13:18

Çin ve Microsoft bulutlar üzerinde dans etmeye başladı

Çin ve Microsoft bulutlar üzerinde dans ediyor

Microsoft, Çin’de bulut bilişim ürünleri geliştirmek ve pazarlamak için Çinli bir ortakla el sıkıştı. Bu yeni işbirliğinin ortaya koyacağı çözümler, yazılım devinin diğer gelişmekte olan pazarlarda da model olarak kullanabileceği uygulamalar olacak.

Microsoft ve işletim sistemi ile ofis ürünleri sağlayıcısı China Standard Software Co.Ltd. (CS2C), ilk etapta online perakendeciler, bankalar ve kamu kuruluşları gibi büyük kurumsal müşterilere bulut bilişim çözümleri geliştirecek ve satacak.

Bulut platformları Windows tabanlı bilgisayarlar için olduğu kadar, Linux ve Unix sistemlerine de uygun olacak. Ancak iki şirket de bu işbirliğinin finansal detaylarını paylaşmamayı tercih ediyor.

Bulut bilişim, yeni nesil veri ve aplikasyon uygulaması olarak tanımlanıyor. Yetkililere göre, Çin’deki pazarın bu alandaki potansiyeli, Pekin şehir yönetimi ve Çin Tarım Bakanlığı gibi bulut bilişime geçme ilgisini daha önce de gösteren kamu yapılarını içine alabilir. Bu ortak çaba, Microsoft içinse, benzer bulut bilişim projelerini Hindistan, Brezilya gibi diğer gelişmekte olan pazarlarda tanıtması için bir model görevi  de üstlenebilir.