Bilişim 17 ARALIK 2015 / 14:22

Çin 'siber egemenlik' çağrısı yaptı

Çin tarafından Zhejiang eyaletinde düzenlenen Düna İnternet Konferansı’nda “siber egemenlik” çağrısı yapıldı.

Çin’de gerçekleştirilen Dünya İnternet Konferansı’nın gündem maddesi siber egemenlik oldu. Ülkelerin birbirinin siber egemenliklerine saygı göstermesi gerektiği Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ifade edilirken Jinping, her ülkenin interneti kendine has kurallarla yönetebileceğini altını çizdi. 

ZDnet'te yer alan habere göre uzun süredir ülkedeki sıkı internet yasaları ve sansürler ile sıkça eleştirilen Çin, Cumhurbaşkanı Jinping’in yaptığı açıklamayla bu eleştirilerden sıkıldığını ortaya koydu. Jinping, ülkede 650 milyon internet kullanıcısı olduğunu ifade ederken, bu rakamla birlikte Çin’in küresel internet kurallarının belirlenmesinde de söz sahibi olması gerektiğinin altını çizdi.

Bu doğrultuda ülkedeki internet kuralları, sansür ve engelleme gibi konularda iç işlerine karışılmasının yersiz olduğunu mesajını veren Jinping, bu konuda taviz verecek gibi görünmüyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun