Bilişim 17 OCAK 2013 / 11:02

Çin, kendi ürettiği GPS sistemini ticari araçlarda zorunlu kıldı

Çin, kendi ürettiği GPS'i zorunlu kıldı

Çin, diğer birçok alanda olduğu gibi konum belirleme teknolojilerinde de dışa olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. . Çin, Galileo ve GLONASS gibi halihazırda mevcut GPS altyapılarına alternatif olarak kendi kurguladığı Beidou isimli konum bulma sistemini ülkedeki ticari araçlarda zorunlu hale getirdi.

İlgili bakanlığın talimatına göre tehlikeli madde veya yolcu taşıyan araçlar bir sonraki cihaz güncellemesinde Beidou tercih etmeye mecbur olacaklar. Kişisel araçlar şimdilik bu kapsamın dışında bırakıldı.

Aslında Çin'in kendi içine kapalı yapısı dikkate alındığında bu karar oldukça mantıklı görünüyor. Çünkü mevcut GPS altyapılarının yönetimi farklı ülkelerin tekelinde ve herhangi bir durumda sistemin bölgesel olarak kapatılması mümkün.

Çin gibi tek başına var olmaya çalışan ülkelerin konum belirleme gibi stratejik teknolojilerde dışa bağımlılığı azaltacak adımlar atması da normal.
ETİKETLER : Beidou çin beidou
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun