Bilişim 26 MAYIS 2011 / 10:45

Çin'de özgeçmişler 140 karaktere indi

Çin'de özgeçmişler artık 140 karakter yazılıyor

Çin'deki milyonlarca iş arayanın arasında kendini az ve öz ifade etmeyi başaranlar diğerlerinin bir adım önüne geçecek. Çin'de yaklaşık 140 milyon kişinin kullandığı mikro blog sitesi Sina Weibo'nun Mart ayında hizmete soktuğu "Mikro blog aracılığıyla iş arama servisi" ülkede oldukça ilgi görmüşe benziyor. Şimdiden birçok kişi, sadece 140 karakterle sınırı olan özgeçmişlerini ve beklentilerini siteye aktararak işverenlerin kendileriyle ilgilenmesini bekliyor.

Üstelik görünen o ki bu süreç iki tarafın da işine geliyor. Paylaşılan en son bilgilere göre siteye girilen mikro özgeçmişlerin sayısı 17 bini geçmiş durumda ve akım hızla iş arayanlar arasında yayılmaya devam ediyor. İşverenler de bu sayede hem fazla detaya boğulmadan görüşebilecekleri kişileri belirleme, hem de birlikte çalışacaklarını kişinin kendini ne kadar öz ve net ifade edebildiğini görme şansı buluyor.

Bakalım Twitter da yakında benzer bir sistemi gündeme getirecek mi...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun