Bilişim 24 AĞUSTOS 2011 / 10:03

Çin ABD’yi geçerek dünyanın en büyük PC alıcısı oldu

IDC rakamlarına göre, ikinci çeyrekte 18,5 milyon bilgisayar alımıyla dünyanın en büyük kişisel bilgisayar müşterisi Çin oldu.Bu yılın ikinci çeyreğinde bilgisayar üreticileri Çin’e 18,5 milyon kişisel bilgisayar sevkiyatı gerçekleştirirken Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) 17,7 milyon bilgisayar sevkiyatı gerçekleştildi.

2011 yılını ABD’nin dünyanın en büyük bilgisayar alıcısı olarak tamamlaması beklense de önümüzdeki yıl bu durum değişecek. IDC’nin öngörülerine göre 2012 yılında Çin’e 85,2 milyon bilgisayar satılacakken, ABD’nin alımı 76,6 milyon bilgisayarda kalacak.

IDC Başkan Yardımcısı Loren Loverde, Çin’in bu önemli adımının gelişmekte olan ekonomilerin olgun bölgelere göre ne denli zenginleştiğini gösterdiğini ifade etti. ABD ve diğer piyasalarda yaşanan ekonomik sıkıntıların Çin’in büyümesini hızlandırdığına işaret eden Loverde, beklenen eğilimin devam ettiğini aktardı.

Çin 2008 yılında ABD’yi en fazla internet nüfusuna sahip olma konusunda da geride bırakarak dünyanın zirvesine oturmuştu.
YORUMLAR
Ogün S. 24 AĞUSTOS 2011 / 10:26 0 0
Nüfus faktörünü de düşünürsek bu zaten olması gerekendi. Bu nedenle çok şaşırmamalıyız bence.