Bilişim 10 TEMMUZ 2014 / 17:35

Çin ABD'nin gizli belgelerine erişti

Çinli haklayıcılar ABD hükümetinin bilgisayarlarına sızdı.Çinli haklayıcılar, ABD hükümeti çalışanlarının kişisel bilgilerinin bulunduğu bilgisayar ağına sızdı. New York Times' a göre haklayıcılar "çok gizli" belgeleri ele geçirmeyi amaçlıyordu. Saldırının ABD hükümetinin, onbinlerce çalışanın kişisel bilgilerinin yanısıra,  çok gizli bilgilere erişmeyi hedeflediği göz önüne alındığında, olay sadece bir siber saldırıdan öte, siber casusluk olarak ele alınabilir.

Bir ABD yetkilisinin açıklamasına göre, siber saldırı Çin tarafından geldi ama haklayıcıların Çin hükümetiyle birlikte çalıştığına dair bir kanıt bulunmuyor. Yetkililer,  Personel Yönetimi Ofisi bilgilerine nasıl erişim sağlandığını halen bilmediklerini açıkladılar. İç Güvenlik Departmanı'ndan bir uzmansa, şimdiye kadar  herhangi bir kişisel bilgiyi doğrulayabilecek bir kanıtın bulunmadığını ifade etti.Gerçekleşen siber saldırının yol açtığı hasar da açıklanmadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, iddiaların uydurma olduğunu ve Çin- ABD karşılıklı güven ve işbirliğine zarar vereceğini ifade etti. Çin , ABD tarafından oltalama saldırılarıa maruz kaldıklarını iddia ederek, gerçekleştirilen ortak internet grup çalışmasını askıya alarak tepki verdi. İki ülke arasında geçtiğimiz yıl da siber suçlarla ilgili politik gerginlikler yaşanmıştı. Bu hafta Çin ve ABD arasında Pekin'de gerçekleştirilecek siber güvenlikle ilgili tartışmaları da içeren yıllık Stratejik ve Ekonomik Diyalog konuşmalarının nasıl geçeceği merak ediliyor.