Bilişim 04 TEMMUZ 2012 / 16:59

Çin’i sarsan haber Bloomberg'in başına iş açtı

Çin’i sarsan haber Bloomberg'in başına iş açtı

Bundan beş gün önce Çin’de başkan yardımcısı ve ailesinin servetiyle ilgili bir habere yer veren Bloomberg haber siteleri, ülke genelinde o günden beri kapalı. Reuters’in haberine ve Bloomberg’in açıklamasına göre, İngilizce internet sitesi ve grubun Business Week sitesi Çinli yetkililerce Cuma günü itibariyle engellendi. Sebep ise Başkan Yardımcısı Xi Jinping’in ailesinin milyar dolarlık serveti ile ilgili detayları yayımlaması.

Bu arada Pekin hükümeti, 10 yılda bir yapılan liderlik değişimini bu yıl hayata geçirecek. Bu kapsamda Komünist Parti lideri, Devlet Başkanı Hu Jintao ve hükümet başkanı Wen Jiabao, bir grup daha genç lidere görev teslim edecek. Bu gençlerin başında da parti başkanı adayı Xi bulunuyor.

Hükümet, protestoları artıracak içeriklere ve yeni nesil görevi devralırken skandallarla ve ekonomik belirsizliklerle partinin otoritesini tehdit edebilecek durumlara karşı savunmada olmaya kararlı. Bloomberg sözcüsü Belina Tan yaptığı açıklamada, internet sitelerine Çin’de ulaşılamadığını belirtti ve buna sebep olarak 29 Haziran’da Bloomberg News’ta yayınlanan bir haberin gerekçe olduğuna inandıklarını söyledi.

Tan, Bloomberg’in hükümetle konuyla ilgili görüşme yapıp yapmadığı konusunda yorumda bulunmadı. Ama ekonomik veri ve haberlere erişimde abonelerin kullandığı terminaller gibi şirketin diğer hizmetleri üstünde olumsuz bir etki olmadığını da vurguladı.

"Tüm siteler kanunlara uymak zorunda"

Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığı brifinginde de engellenen internet siteleri gündeme geldi ve bakanlık sözcüsü, doğrudan yanıt vermese de, tüm internet sitelerinin Çin kanunlarına uyması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Bloomberg’de yayınlanan makalede Xi, karısı veya kızıyla ilgili herhangi bir mal varlığının izine rastlanmadığı, Xi’nin yakınlarının iş odaklı işlemleri için müdahalede bulunduğuna dair bir ima, Xi veya yakınlarının usulsüzlüğüne dair herhangi bir iz olmadığı da yer aldı.

Çin’in politik açıdan hassas konularda internet sitelerini veya arama sonuçlarını engellemesi ‘Çin’in Büyük Ateş Duvarı’ (Great Firewall of China) olarak biliniyor. Ama bazı internet kullanıcıları kod isimler kullanarak bu sınırları aşmayı başarıyor.

Hükümet ise görsel ve bilgi paylaşımının sosyal istikrarsızlık ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturmaması gerekçesiyle Facebook, Twitter, YouTube ve bazı yabancı medya siteleri gibi uluslararası internet sitelerini yasaklı tutuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun