Bilişim 12 AĞUSTOS 2011 / 11:10

Çin’de sahte Apple Store furyasının önüne geçilemiyor

Ülkedeki sahte Apple mağazasının dünya medyasında yerini almasının ardından Çinli yetkililer, ülkenin güneybatısındaki Kunming şehrinde 22 tane daha yetkili olmayan Apple satış noktası keşfetti. Makineyi kopyalayan, dükkanını kopyalamaz mı? Apple’ın Çin’i adil olmayan rekabetle ve markasına zarar vermekle suçlamasının ardından, Yunnan eyaletindeki Çin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, mağazalara Apple logosunu kullanmaya son vermeleri talimatını verdiklerini söyledi. Reuters’in haberine göre yetkililer bir şikayet hattı oluşturacaklarını, denetimleri de artıracaklarını duyurdu.

Ancak yetkililer, bu mağazaların sahte Apple ürünleri mi, yoksa kaçak yollardan ülkeye sokulan gerçek ürünleri mi sattığı konusunda açıklama yapmadı.

Çin’de sayısız ‘kaçak’ satış noktası, ‘gerçek’ Apple ve diğer markalı elektronik ürünleri satıyor. Bu ürünleri yurtdışından satın alan dükkanlar, ürünleri ülkeye sokarken vergi vermemek için de kaçakçılık yöntemini tercih ediyor (ed: Apple ürünlerinin aslında Çin'de üretilip yurtdışına gönderildiğini düşündüğünüzde aslında bu durum ne kadar ironik...)

Çalışanlar bile gerçek mağazada çalıştıklarını sanıyor

Temmuz ayında Kunming’de yaşayan bir Amerikalının, çalışanlarının bile gerçeğinde çalıştığını sandığı sahte Apple Store ile ilgili bilgileri blog’unda yazmasının ardından kentte 300’e yakın mağazada denetim yapıldı.

Aslında Çin kanunları, ticari markaları koruyor ve şirketleri de diğer şirketlerin mağazalarını kopyalamasını, benzerini açmasını yasaklıyor. Ama bu yasanın ne kadar caydırıcı olduğu tartışma konusu.

ABD ve diğer batılı ülkeler de sık sık Çin’le ilgili fikri mülkiyet haklarının ihlali odaklı şikayetlerini dile getiriyor. Mayıs ayında Çin, ABD’nin listelediği ‘telif hakkı hırsızlığını önleme konusunda en kötü uygulamalara sahip ülkelerden’ biri olarak yedinci kez listede yerini almıştı.

İlgileniyorsanız bu ve bu linklerden konuya ilişkin daha önceki haberlerimize ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun