Bilişim 11 KASIM 2013 / 11:55

Çevrimiçi alışverişte Çin için rekor vakti

Çin’de alışveriş tatili olan Bekarlar Günü, siber tüketim adına önemli rekorlara imza attı. Toplam pazarın yüzde 80’ini elinde tutan Çin’in en büyük e-ticaret perakendecisi Alibaba, 11 Kasım Pazartesi günü öğlen saat 13:04’e kadar 3.1 milyar dolarlık satış gerçekleştiğini, bunun geçen yılın tüm gün satışına eşit olduğunu bildirdi.

Bu rakam aynı zamanda ABD’de Şükran Günü’nden sonraki Pazartesi gününe denk gelen Cyber Monday döneminde yapılan satışların da iki katı. Financial Times haberine göre, bu da 11 Kasım’da Çin’deki alışverişleri online satışlarda ‘en büyük gün’ haline getiriyor.

Bu arada bu, haberin de dikkat çektiği gibi, sadece Alibaba’nın verdiği satış bilgileri. Büyük bir halka arza hazırlanan Alibaba, performans geliştirmede büyük bir başarı elde etti. Alibaba’nın rakiplerinin büyük bir bölümü büyük indirimler ve özel promosyonlarla yarışta varlıklarını koruma çabasında.

Ofiste çalışırken patrona internette gezinirken yakalanmak da bir dert değil, Çünkü Çin’de bu gün, her kademede çalışanın öncelikli gündemi. Çünkü ülkede ekonomiyi yatırımlardan biraz olsun sıyırıp, tüketime yönlendirme çabası ön planda. Öyle ki, ülkede hükümet başkanı Li Keqiang bir süre önce Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ile biraraya geldi ve kurumsal hedefleri ele aldı.

 
ETİKETLER : alibaba
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun