Bilişim 06 HAZİRAN 2011 / 10:15

Cep telefonuyla sinemadan görüntü kaydetmek tarihe mi karışıyor?

Cep telefonuyla sinemadan kayıt tarih olacak

Apple, telif haklarıyla koruma altına alınan içeriğin cep telefonu kameralarıyla kopyalanmasının önüne geçmeye yönelik ilginç bir patent başvurusunda bulundu. Sinema filmlerinin veya konserlerin cep telefonu kameralarıyla çekilip internete aktarılmasının önüne geçmeyi amaçlayan bu sistem, yeni nesil iPhone kameralarının kızılötesi ışığa hassas olacağı öngörüsü üzerine kurulu. Telefon kayıt yaptığı sırada, sahne veya sinema perdesi üzerinde yer alan özel bir kızılötesi veri aktarıcı mevcut içeriğin kopyalanmasının sakıncalı olduğuna dair özel bir işaret yollayacak. Kamera da üzerindeki kızılötesi algılayıcı yardımıyla bu işareti algıladığında görüntü kayıt özelliğinin kullanılmasına izin vermeyecek.

Diğer yandan sistemin kullanım olanakları sadece korsan kopyayla mücadele üzerine kurulu değil. Örneğin aynı prensiple müzedeki bir esere doğru kamerayı doğrulttuğunuzda, eserle ilgili ek bilgiler, restorasyon aşamaları, hatta daha sonra indirilmek üzere yüksek çözünürlüklü fotoğrafların olduğu adresler de telefonunuza otomatik olarak gelecek.

Tabii bütün bunların olabilmesi için öncelikle kameraların kızılötesi görüş yeteneği kazanması gerekiyor. Bu da hangi nesil iPhone üzerine eklenir belli değil...
ETİKETLER : apple korsan kopya sinema
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun