Bilişim 16 MAYIS 2011 / 16:40

Cep telefonu işlemcisiyle çalışan sunucu olur mu? Olacak!

Calxeda adlı yeni kurulan bir şirket, düşük güce ihtiyaç duyan sunucular üretmek için cep telefonu işlemcilerini kullanmayı planlıyor. "El kadar cep telefonunda 1 GHz'in üzerinde çift çekirdekli işlemciler kullanmaya ne gerek var" diyenler için yeni çözümler ufaktan boy göstermeye başladı. Bunlardan biri de Calxeda adlı bir yonga üreticisi. Şirket, cep telefonları için kullanılan işlemcilerden yerleşik sunucular üretmeyi planlıyor. Böylece mevcutlardan çok daha düşük güç tüketen sunucuların da yolu açılmış olacak.

Tabii cep telefonu işlemcilerinin yetenekleriyle masaüstü işlemcilerin yetenekleri kıyaslandığında, ortaya çıkacak sunucuların çok da performanslı olmayacağını kabul etmek gerek. Fakat diğer yandan da enerji tüketiminin veri merkezlerinde önemli bir sorun haline geldiği, birçok ülkede şirketlerin kullanacağı enerji miktarına kotaların uygulanmaya başladığı bir çağdan söz ediyoruz. İşte bu nedenle, 1200 miliamperlik bir batarya eşliğinde 24 saatten fazla idare edebilen bir sisteme ait işlemcinin, fazla yüklenmeyen sunuculara en azından enerji tasarrufu adına katacağı çok şey olduğu muhakkak.

Şirket, ilk ürünleri 2012 yılında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. O zamana kadar cep telefonu işlemcilerinin nasıl bir gelişim göstereceğini ve ilk örneklerin performansının ne seviyede olacağını merakla bekliyoruz.

Detayları www.calxeda.com adresinde bulabilirsiniz.
ETİKETLER : cep telefonu işlemci
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun