Bilişim 25 ARALIK 2012 / 12:21

Çektikçe uzayan kablo icat edildi

Çektikçe uzayan kablo icat edildi

Herhangi bir cihaz kullanırken şu kablo biraz daha uzun olsaydı diye düşündüğünüz oldu mu? North Carolina State Üniversitesi bu kronik soruna köklü bir çözüm getirmeye hazırlanıyor: Çekilince lastik gibi uzayan kablolar. Bugüne kadar kabloların lastik gibi uzayabilmesinin önündeki en büyük engel, kablo içinde yer alan iletken metallerin esneyerek uzama yeteneğini olmamasıydı. Araştırmacılar, esneyebilen polimer kaplama içine elektriği iletebilen sıvı galyum ve iridyum metal karışımlarını doldurarak bu sorunun üstesinden gelmeye hazırlanıyorlar.

Bu şekilde hazırlanan kabloların çekildiğinde 8 kata kadar uzayabildiği belirtiliyor. Teknolojinin kulaklıklardan cep telefonu şarj cihazlarına kadar her alanda uygulanabileceği söyleniyor.

Bu ilginç teknolojinin hayata geçmesinin önündeki şu an için en büyük engel ise yıpranan veya kopan kablodaki sıvı metalin akmasının nasıl önüne geçileceği.

Detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun