Bilişim 26 OCAK 2012 / 16:14

Canon P-215 çantaya giriyor, dünyanın dokümanının üstesinden geliyor

Canon P-215 tarayıcı çantaya sığıyor, her yere geliyor

Canon, küçük ofis, ev ofis çalışma ortamları ve mobil çalışan profesyoneller için ürettiği endüstrinin en hızlı USB beslemeli taşınabilir tarayıcısı Canon imageFORMULA P-215'i piyasaya sürdü.Güç beslemesi ve bağlantı için bilgisayara bağlanan USB kablosundan başka bir şeye ihtiyaç duymayan P-215, yaklaşık 1 kiloluk ağırlığıyla her yere taşınabiliyor ve dakikada çift yüz olarak 30 görüntü, tek yüz olarak 15 sayfaya kadar tarama yapabiliyor. Tek geçişte dokümanın her iki tarafını tarayabilen aygıtın 20 adet dokümanı alabilen otomatik belge besleyicisi de bulunuyor.

Hem PC hem Mac ortamlarında çalışabilen P-215, yerleşik sürücüleri ve kendi içinde yer alan CaptureOnTouch Lite yazılımı sayesinde, ek sürücü veya yazılım yüklemeye gerek kalmadan bilgisayara takıldığı anda kullanılabilir hale geliyor.

Çok yönlü bir tarayıcı olan P-215’te özel bir kimlik kartı besleme yuvası da bulunuyor. Bu yuva sayesinde kalın plastik ehliyet ve ehliyet boyutundaki kimlik kartları ve kabartmalı kartlar kolaylıkla taranabiliyor. Tarayıcının bu becerisi, özellikle sigorta ve finans hizmetleri gibi yeni müşteri hesabı açarken veya bir işlemi sonlandırırken kimlik belgesi kanıtına ihtiyaç duyan sektörlere yönelik olarak kullanışlı bir çözüm sunuyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TpiIU9tu-P0[/youtube]

Villa dikmek için kesilen ağaçtan fazlası mahkeme için kesildi

Canon DIMS Ürünleri İş Çözümleri Grubu İş Geliştirme Yöneticisi İbrahim Aydoğan, Türkiye'de 2003 yılında beri satılan Canon doküman tarayıcılarının içeriğin dijital ortama aktarılmasında önemli bir role sahip olduğunu söyledi. Canon'un bu alandaki pazar payının sürekli arttığına değinen Aydoğan, "Bilişim sektörünün sağladığı araçları en iyi kullanan sektörler olan finans ve sigortacılık sektörlerinde önemli bir ivme yakaladık. Canon'un sunduğu çözümler, sayısal verinin giderek daha çok önem kazandığı dünyada dokümanlarda yer alan fotoğraf ve form bilgilerinin sayısal ortama aktarılarak kurumların standartlara uyumunda ve çok daha verimli çalışmasında önemli bir görev üstleniyor. Yeni P-215 ile özellikle bu sektörlerde çalışan profesyonellerin ihtiyaçlarını karşılama yolunda önemli bir yeniliğe daha imza attığımıza inanıyoruz" dedi.

[caption id="attachment_42257" align="alignleft" width="225" caption="Canon DIMS Ürünleri İş Geliştirme Yöneticisi İbrahim Aydoğan"][/caption]

Özellikle kamunun elinde önemli bir fiziksel belge arşivi olduğunu söyleyen Aydoğan, "Çoğu kamu arşivi hala fiziksel ortamda tutuluyor ve bunlar kaybolmaya, hasar görmeye çok müsait. Neyse ki yeni kanunlar dijital belgelerin kamu hizmetlerinde ve mahkemelerde kabul edilebilmesinin önünü açıyor. Bu aynı zamanda daha çevreci bir yaklaşım anlamına geliyor" dedi.

Aydoğan, bu konuda çok ilginç bir de örnek paylaştı: "2-3 yıl kadar önce ormandaki ağaçları kesip ev yaptıkları gerekçesiyle bazı villaların inşası durduruldu. Konut sahipleri de karşı dava açtılar ve dava süreci hala devam ediyor. Ancak ilginçtir ki bu dava sürerken yazışmalar ve belgeler için harcanan kağıtlar nedeniyle kesilen ağaçların sayısı, ilgili villaları dikmek için kesilen ağaçların sayısını çoktan geçti."

Türkiye istedi, Japonya tasarımı değiştirdi

Endüstrinin en hızlı taşınabilir mobil tarayıcısı Canon P-150'nin devamı olarak üretilen P-215'in her türlü ihtiyaç için düşünülmüş bir model olduğuna değinen Aydoğan, ürün hakkında şunları söyledi: "Üründe parmak izi bırakmasın diye mat kaplamaya döndük. Tarayıcı kendi yazılımıyla geldiği gibi, özel geliştirme kitini alarak dilerseniz amacınıza uygun yazılım geliştirebiliyorsunuz. Bulut servislerine doğrudan tarama yapan aygıtın bu özelliğinin bir miktar ev kullanıcılarına da hitap ettiğini düşünüyoruz."

Türkiye'de finans sektöründe diğer pazarlarda pek rastlanmayan 1 metrelik çeklerin piyasada döndüğüne değinen Aydoğan, "Biz bunu Japonya'ya ilettiğimizde önce neden bahsettiğimizi anlatmakta biraz zorlandık. Ama sonradan bu ihtiyacı gördüler ve birkaç ülkenin daha bastırmasıyla 1 metreye kadar dokümanların taranabilmesine imkan sağlayan bir ürün ortaya çıktı. Türkiye bu konuda Avrupa'da ilk 3'te yer alıyor, o nedenle merkez ürünlerini ortaya koyarken bizim ihtiyaçlarımızı da gözetiyor" dedi.

Açıldığı anda kullanılabilir hale gelen ve ısınma süresine ihtiyaç duymayan ürün 590 TL + KDV fiyatla satışa sunuldu.
Canon imageFORMULA P-215'te başka ne özellikler var?
600dpi’a kadar optik çözünürlükle ve otomatik sayfa boyutu algılama, eğrilik düzeltme, otomatik metin yönü düzeltme ve renk algılama gibi geliştirilmiş görüntü işleme özellikleriyle birlikte sağlanıyor.

CaptureOnTouch yazılımı sayesinde PDF, PDF/A, TIFF, JPEG ve PowerPoint gibi çoklu dosya formatlarına tarama yapılabiliyor.

PageManager (Mac) ve PaperPort (PC) ile birlikte BizCard yazılımı, dijital hale getirilmiş belgelerin etkin dosya yönetimlerinin sağlanabilmesine yardımcı oluyor..

Şirketlerin BT departmanları ve Bağımsız Yazılım Sağlayıcıları (ISVler), P-215’in CaptureOnTouch ve CaptureOnTouch Lite yazılımı için kullanılabilen Yazılım Geliştirici Kitleri sayesinde kendi çözümlerine veya belge iş akışlarına özelleştirilmiş bağlantılar geliştirilebiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun