Bilişim 20 MART 2012 / 17:34

Çalışanların kişisel cihazları güvenlik altına alınıyor

Çalışanların kişisel cihazları güvenlik altına alınıyor

Şirketlerin, çalışanlarının özel mobil cihazların yönetimi ve güvenliğini sağlaması konusunda sıkıntılar çektiğini gören Cisco, hizmetlerini bu alana doğru genişletti. Kişisel cihazların yeteneklerinin artmasıyla çalışanlar artık kendi cihazlarıyla çalışmak istiyor.Son dönemde, özellikle yeni nesil çalışanlar kendi cihazlarını iş yerlerinde de kullanmayı istiyor. Bu durum çalışanları memnun ederken BT departmanlarını zor duruma sokuyor.

Önceleri BT bölümleri yalnızca internet ve e-posta üzerinden yayılmasını önlemek için masaüstü güvenliğinden sorumlulardı. Artık akıllı telefonlar, tabletler, USB sürücüler ya da dizüstü bilgisayarların çalışanlar tarafından ofislerde sıkça kullanılmasıyla zararlı yazılım ya da veri kaybı ihtimali artıyor.

Cisco, bu alanda önemli bir fırsat görerek, şirket içinde bireysel cihazların sisteme girişlerinin ve güvenliklerinin kontrolünü sağlamak için hizmetlerini geliştirdiğini duyurdu.

Genç ve yetenekli çalışanlar için tercih sebebi oluyor

Çalışanların kendi cihazlarını iş yerlerinde kullanabilme özgürlüğü genç ve yetenekli çalışanların şirketleri tercih etmesinde önemli bir rol oynuyor.

Ponemon’un Şubat ayında gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre, şirketler genellikle güvensiz mobil cihazlar ile hangi tür verilerin dağıtıldığını bilmiyor. Çalışmaya katılanların yüzde 59’u özel ya da kurumsal cihazlarına şifre ya da tuş kilidi gibi güvenlik uygulamalarının hiçbirini kullanmıyor.

Kendi cihazlarını kurumsal amaçlı kullanmasına izin veren Cisco, 2010 yılında şirkette 33 bin 354 kişisel cihaz kullanılırken şu anda 50 bin 538 cihazın kullanıldığını açıkladı. Çalışan cihazlarının yaklaşık 21 binini iPhone’lar oluşturuyor.

Benzer konuyla ilgili Trend Micro CTO'su Raimund Genes'in görüşlerini aldığımız habere http://www.btnet.com.tr/46840-trend-micro-ctosu-raimund-genes-android-piyasada-oldukca-bize-daha-cok-is-cikar.html adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun