Bilişim 06 NİSAN 2015 / 12:05

Çağrı merkezlerine 'standart' geldi

45 üyesiyle sektörün yüzde 90’ını temsil eden Çağrı Merkezleri Derneği tarafından hazırlanan “Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi ve Çağrı Merkezi Takım Lideri” mesleklerine ilişkin Ulusal Yeterlilikler Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 25 Şubat 2015 tarih ve 2015 Ekim sayılı kararı ile onaylanarak resmiyet kazandı. Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcileri ve Çağrı Merkezi Takım Liderleri, mesleki yeterliliklerin belirlenmesi ve ulusal yeterlilik olarak tanınmasıyla birlikte, uluslararası geçerliliği olan sertifika ile mesleki yeterliliklerini belgelerken, bu sektöre adım atmak isteyenlere bu mesleklerin nasıl icra edileceğine dair kılavuz niteliğinde bir kaynak hazırladılar.

Çağrı Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı; ulusal yeterliliklerin belirlenmesiyle, eğitim veren kurumların müfredatlarını sektörün ihtiyaçlarına göre şekillendirerek, işe daha uygun kişilerin sektörde istihdam edilmelerine olanak sağlanacağını ve firmalar tarafından ise; işe alım süreçlerindeki eğitim maliyetlerinde ve zaman kaybı anlamında faydalar sağlayacağını dile getirmiştir.

Ulusal Yeterliliklerde Belgelendirme Süreci Nasıl İşliyor?

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından kabul edilen ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyen kuruluşlar, TÜRKAK ya da Avrupa Akreditasyon Birliği bünyesinde çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış başka akreditasyon kurumlarınca ilgili yeterliliklerde TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş olmaları gerekiyor. Ve Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ile belirlenmiş şartları sağlamaları gerekiyor. Akreditasyon sürecini tamamlayan ve gerekli şartları sağlayan Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen kuruluşlar Ulusal Yeterlilikler Çerçevesindeki yeterliliklere göre Mesleki Yeterlilik Belgelerini verebiliyor.

Ulusal yeterliliklerde, kuruluşların yetkilendirilmesine takiben ilgili kurumlar tarafından sınav ve belgelendirme faaliyetleri başlatılarak bireylere ilgili yeterliliklerde Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilmeye başlanacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun