Bilişim 28 EYLÜL 2011 / 13:55

Çağrı merkezleri ihracata odaklanıyor

Çağrı merkezleri artık ihracata odaklanıyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’in katılımıyla gerçekleşen “Kamu Çağrı Merkezlerinin 2023 Vizyonu” konferans Ankara’da çağrı merkezi yöneticileri, bürokratlar ve siyasetçileri bir araya getirdi. 28 Eylül’de gerçekleşen etkinlikte “Kamuda Çağrı Merkezi Kullanımı” isimli araştırmanın sonuçları da yayınlandı. Çağrı merkezlerinin kamunun yatırım planları içine girmesiyle vatandaş odaklı hizmet kavramı da daha fazla gündeme taşınmaya başladı. Kamunun çağrı merkezlerine yapacağı yatırımın istihdama katkısının büyük olacağını ortaya koyan Türkiye Çağrı Merkezi Araştırması 2011 sonuçlarına göre kamunun artan çağrı merkezi yatırımları sayesinde 2018 yılında çağrı merkezlerinin 100 bin kişiye geçim sağlayacağı öngörülüyor.

Genç işsizliğin çaresi

Çağrı merkezlerini hizmet ihraç edilebilecek en önemli alanlardan biri olarak tanımlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Hizmet ihracatıyla, sıcak para ihtiyacını karşılayan ülkeler var. Türkiye bölgesinde bilgi toplumu çalışmaları alanındaki deneyimini paylaşmalı ve bunu işe dönüştürmelidir. Bu alanda başarılı olmak için lisan bilgimizi güçlendirmeli ve bu işi önemli bir kariyer adımı olarak görmeliyiz. Genç işsizliğin çaresi, bilişim sektörü ve çağrı merkezi gibi bilişimle entegre olan sektörlerdir” dedi.

"Kamu dünya genelinde değişime karşı olan, yeniliklere en son ayak uyduran yapıdadır" diyen Yıldırım, “Kamu Türkiye’de birçok konuda öncülük yapmaktadır. Bugün Ulaştırma Bakanlığı çağrı merkezi hizmetini dış kaynak servis sağlayıcılardan temin etmektedir. 2023’de 2 trilyon olması hedeflenen Türkiye milli gelirinde bilişim hedefimiz yüzde 10’dur. Çağrı merkezlerini de içine alan bu hedef daha fazla istihdam anlamına gelmektedir” dedi.

BTK Başkanı Acerer: “Türkiye’de 1.850 kişiye 1 çağrı merkezi çalışanı düşüyor”
Çok hızlı gelişmesine rağmen Türkiye’de çağrı merkezi sektöründe hedeflenen kalite standardına henüz ulaşılamadığına vurgu yapan Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acerer “Bugün kişi başına düşen çağrı merkezi çalışanı o ülkenin gelişmişlik düzeyini göstermektedir. Dünyada 100 ila 500 kişiye 1 çağrı merkezi çalışanı düşerken Türkiye’deki 1850 kişiye 1 kişi düşmektedir. Hedefimiz telekomünikasyon sektöründe geliştirdiğimiz ve sürekli denetlediğimiz kalite standartlarının diğer sektörlerde de en kısa zamanda uygulanmasıdır. Buna finans sektörü de dahildir” diye konuştu.

Çağrı merkezleri geleceği şekillendirecek

Çağrı Merkezleri Derneği Başkanı Bahadır Pekkan, çağrı merkezi sektörünün Türkiye’nin en genç sektörlerinden birisi olmasına karşın en dinamik ve en hızlı büyüyen sektörlerinden birisi haline geldiğini ifade etti. Pekkan, “Bugün 30 şehirde bin civarı çağrı merkezi 55 bin kişiye istihdam sağlıyor. 5 yıl içerisinde istihdamın 100 binin üzerine çıkmasını öngörüyoruz. Çağrı merkezleri geleceği şekillendirecek sektörlerden birisi olacak” şeklinde konuştu.

Ekonomik büyüklük 1,1 milyar dolara ulaştı

2007 yılından beri çağrı merkezi pazarında gerçekleştirdiği projelerle sektörün gelişmesinde katkı sağlayan IMI Conferences Genel Müdürü Meltem Karateke, 2007 yılından bu yana dış kaynak servis sağlayıcılar pazarının yıllık ortalama yüzde 37 büyüme gösterdiğine vurgu yaparak “Bugün ekonomik büyüklüğü 1.1 milyar USD’yi bulan, 50 binin üzerinde istihdam yaratan çağrı merkezlerinin büyümesi, bundan sonra kamunun çağrı merkezi yatırımlarına ağırlık vermesiyle ivme kazanacaktır. Sektörün büyümesinde en büyük itici güç, ekonomimizdeki istikrar ve devlet desteğidir” şeklinde sözlerini sürdürdü.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun