Bilişim 25 KASIM 2011 / 16:37

Büyük veriye hükmeden kurumlar rekabette avantajlı konuma geçiyor

Veri ambarı alanında faaliyet gösteren Teradata tarafından her yıl düzenlenen TeradataDay 2011’in İstanbul ayağı “Conquer Big Data” (Büyük Veriye Hükmedin) başlığıyla gerçekleştirildi.Teradata uzmanlarının ve farklı sektörlerden müşterilerinin katıldığı etkinlikte, günden güne hacmi büyüyen ve karmaşıklaşan veriye nasıl hükmedilebileceğine ilişkin önemli ipuçları paylaşıldı. Etkinliğin konuk konuşmacısı Rıdvan Dilmen’in ‘Büyük Veri’yi bir futbol adamının gözüyle değerlendirdiği ve futbolculuk ile teknik direktörlük kariyerinden örneklerle süslediği konuşması ise katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Teradata uzmanlarının yanı sıra Teradata müşterilerinin ve iş ortaklarının katıldığı, gün boyunca devam eden TeradataDay 2011, ‘Büyük Veri’ye hükmetme konusunda çok önemli ipuçlarına ev sahipliği yaptı. Etkinliğe konuk konuşmacı olarak katılan ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen ise teknik adamların yeşil sahalardaki ‘Büyük Veri’ye nasıl hükmettiklerine ve takımlarını nasıl yönettiklerine ilişkin görüşlerini aktardı. Dilmen’in futbol oynadığı ve teknik direktörlük yaptığı dönemlere ait örneklerle süslediği konuşması katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Karmaşıklaşan ve hacmi artan veriye hükmeden kazanıyor

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın, günden güne daha da karmaşık hale gelen ve büyüyen veri hacminin kurumların iş yapış biçimlerini önemli oranda değiştirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Veri patlaması zaten mevcuttu ancak son yıllarda ivmenin arttığını görüyoruz. IDC’nin 2009 yılında yaptığı bir araştırma, veri hacminin her yıl iki katına çıkarak büyüyeceğini ortaya koymuştu. Bu denli büyük hacimli ve karmaşık veriyi depolamak, anlamlı hale getirerek verimlilik artışı sağlamak ve rekabette bir adım öne çıkmak için ise bu büyük veriye tam anlamıyla hükmetmek gerekiyor. Bu nedenle, 30 yılı aşkın bir süredir veri ambarı çözümleri sunan, alanında dünyanın bir numarası konumunda bulunan bir şirket olarak bu yıl beşincisini düzenlediğimiz TeradataDay’i bu konuya ayırdık.”

Etkinlikte bir konuşma yapan Teradata Sektörel Pazarlama ve Çözümler Başkan Yardımcısı James Donovan, Teradata'nın büyük verinin stratejik ve rekabetçi avantaja dönüştürülmesi ve en iyi kararların alınması konularında kurumlara yardımcı olduğunu vurguladı. Donovan ayrıca Teradata'nın ileri seviye analitik veri çözümlerinin müşterilerinin çok etkili sonuçlar almalarında önemli rol oynadığını kaydetti.

Dünyanın önde gelen iletişim sağlayıcılarından Verizon'da Kurumsal Finansal Sistemler Grup Yöneticisi olarak görev yapan Gene Clower ise etkinlikte “Teradata ile başarıya giden yol” başlıklı bir konuşma yaparak, Verizon'un stratejik iş ortağı Teradata'nın kurumsal veri ambarı çözümlerini kullanarak imza attığı başarılar ile ilgili bilgiler verdi.

TeradataDay bu yıl ilk kez Ankara ve İstanbul olmak üzere iki farklı şehirde düzenlendi. Etkinliğin Ankara ayağı 18 Kasım 2011’de gerçekleştirilmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun