Bilişim 10 MART 2015 / 15:16

Büyük verinin guruları İstanbul’da buluşuyor

Sağladığı avantajlarla iş dünyasında köklü değişikliklere neden olan büyük veri, tüm yönleriyle Smartcon 2015 İstanbul Konferansı'nda değerlendirilecek. 26-27 Mayıs 2015 tarihlerinde Zorlu Center PSM’de gerçekleştirilecek etkinlik, en yeni iş uygulamaları ile büyük verinin iş dünyasına sunduğu fırsatları ele almak için, alanlarında dünyanın önde gelen isimlerini bir araya getirecek. Sadece teknoloji dünyasından değil, iş dünyasından da önemli isimlerin ağırlanacak olması, etkinliğin dikkat çekici özellikleri arasında yer alıyor.

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en geniş kapsamlı büyük veri etkinliği olan ve bu yıl ilk kez düzenlenen “Büyük veri, büyük fikirler” (“Big Data, Big Ideas”) temalı organizasyon, zengin içeriği ile öne çıkıyor. Büyük veri teknolojisinin 360 derece değerlendirileceği etkinlikte, nesnelerin interneti ve optimizasyondaki trendler, dijital, mobil ve pazarlamada büyük fikirler, veri bilim ve analitik, veri güvenliği ve gizlilik, yapay zeka ve yeni iş modelleri gibi birçok farklı başlıkta çeşitli oturumlar düzenlenecek. Etkinlik katılımcıları, farklı sektörlerden önde gelen kuruluşların yöneticilerinin yanı sıra önemli akademisyenlerle de tanışma ve birebir iletişim kurma fırsatı bulacak.

Smartcon 2015 İstanbul’un açılış konuşması Dr. Alex Sandy Pentland tarafından yapılacak. Önde gelen ekonomi yayınları tarafından yüzyılı şekillendiren 100 Amerikalıdan biri ve en güçlü 7 veri bilimci arasında gösterilen Dr. Pentland, büyük veri trendleri ve nesnelerin interneti konularında önemli ipuçları verecek. Hemen ardından söz alacak olan Barclays CDO (Veri Başkanı - Chief Data Officer) ve Grup Yönetici Direktörü Dr. Usama Fayyad ise “Büyük Veri Canavarını Evcilleştirme: Büyük Veri ve İç Görüler ile Değer Yaratma” başlıklı sunumunda, değer yaratmak için büyük veriye nasıl hakim olunması gerektiğini aktaracak.

Amazon öneri motorunun geliştiricisi

Etkinliğin ikinci gününde sunum yapacak isimlerden biri de Dr. Andreas Weigend olacak. Öneri motorunun (recommendation engine) baş mimarlarından olduğu Amazon’un eski Baş Veri Bilimcisi (Chief Data Scientist) ve Social Data Lab. Kurucusu olan Dr. Weigend, büyük verinin geleceği, sosyal-mobil teknolojiler ve tüketici davranışları konularında dünyada sayılı uzmanlar arasında gösteriliyor. Halen Stanford Üniversitesi’nde ders vermekte olan Dr. Weigend, sunumunda büyük veri, akıllı metrikler ve tüketici davranışları hakkında önemli bilgiler verecek. Diğer bir konuşmacı olan Lithium Technologies Baş Veri Bilimcisi Dr. Michael Wu, büyük veriyi kullanarak müşteri deneyimini geliştirmek konusunda yaptığı çalışmalardan örnekler paylaşacak. Dr. Wu, sosyal Web’in karmaşık dinamiklerini anlamaya yardımcı olan veri odaklı metodolojiler ve oyunlaştırma (gamification) konularında dünyanın önde gelen isimleri arasında gösteriliyor.

Sponsorları arasında Teradata, THY, BİMSA, Akbank ve Ereteam’in yer aldığı, Forrester’ın araştırma ortağı olduğu Smartcon 2015 İstanbul’un tüm konuşmacıları ile ilgili ayrıntılı bilgi www.smartcon.com adresinden alınabiliyor. 31 Mart tarihine kadar geçerli yüzde 25’lik erken ödeme indirimi ile 675 Euro olarak satılan biletler, bu tarihten sonra 900 Euro’ya satın alınabilecek. Etkinlikte ayrıca akademisyen ve öğrencilere yönelik indirimler de bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun