Bilişim 27 NİSAN 2011 / 12:04

Bulut servisleri 2020'de 240 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak

Bulut servisleri 2020'de dev pazara ulaşacak

Forrester Research verilerine göre 2020'de bulut bilişimi güzel günler bekliyor. Bize sorarsanız, Amazon ve Sony örnekleri eşliğinde kullanıcıları zor günler bekliyor. 



Forrester Research, önümüzdeki 10 yılık öngörülerine göre bulut bilişim hizmetlerinin ve servislerinin 2020 yılında 240 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaşacağını açıkladı. Bu alanda da özellikle 3 eğilim öne çıkacak: Servis olarak altyapı (IaaS), sanallaştırma ve Servis olarak yazılım (SaaS).

Amazon EC2 ve Rackspace gibi servisler eşliğinde özellikle SaaS alanına giren şirketlerin ise 2014 yılında 5,9 milyar dolar olarak tahmin edilen bir gelir tavanına çarpacağı, bu noktadan sonra servislerin tabana yönelik yaygınlaşmaya başlayacağı ve piyasanın fiyatlarönemli ölçüde düşürmeye zorlayacağı belirtiliyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde büyüme potansiyelinin en çok olacağı alan da yine SaaS.

Diğer yandan Amazon ve Sony'nin yaşadığı problemler de kullanıcıları endişelendirmiyor değil. Bulut servislerinin bu kadar yaygınlaşması bakalım nasıl bir dünyaya zemin hazırlayacak...

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun