Bilişim 25 MAYIS 2011 / 11:45

Bulut KOBİ’ler için ‘maliyet avantajı’ demek

Yeni iddia: "Bulut KOBİ'ler için maliyet avantajı demek"

VMware'in gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre KOBİ'lerin büyük çoğunluğu bulut bilişim dendiğinde maliyet avantajını öne çıkarıyor.VMware adına araştırma Dynamics Research adlı İngiliz araştırma şirketi tarafından Avrupa’nın 8 ülkesinde (Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Rusya, İspanya ve İngiltere) 1 ilâ 250 çalışana sahip KOBİ’lerde görev yapan bin 616 bilişim karar vericisi arasında gerçekleştirildi.

Sonuçlara bakıldığında KOBİ’lerin yüzde 60’ının şimdiden altyapılarının tamamını ya da bir bölümünü buluta taşıdıklarını ortaya çıkıyor. Bu KOBİ’lerin yüzde 86’sı, bulut bilişimin avantajlarından yararlanmayı sağlayan kilit teknoloji olan sanallaştırmanın buluta geçişlerini kolaylaştırdığını belirtiyor.

Araştırmaya göre Avrupalı KOBİ’lerin yüzde 73’ü bilişim altyapılarının en azından bir kısmını halihazırda sanallaştırmış durumda. Sanallaştırma yapma sebepleri sorulduğunda en yaygın belirtilen sebepler, sanallaştırmanın sermaye ve operasyonel bilişim harcamalarını azaltması oldu. KOBİ’lerin yüzde 37’si sanallaştırma yoluyla BT donanım harcamalarını azalttıklarını ve BT bakım maliyetlerini düşürdüklerini belirtti.

KOBİ’lerin yüzde 25’i sanallaştırmanın kurumun yeni uygulama ve servisleri kullanmaya başlamasını kolaylaştırdığını söylüyor. Araştırma ayrıca sanallaştırma ve KOBİ’lerin bulut bilişime geçişleri arasında da bir bağ olduğunu ortaya koydu. KOBİ’lerin sanallaştırılmış bilişim altyapısına sahip yüzde 76’sı, bilişim altyapılarının en azından bir kısmını buluta taşıdıklarını dile getirdi. Bilişim altyapısını sanallaştırmadan buluta geçirenlerin oranı ise sadece yüzde 5’le sınırlı kalıyor. Halihazırda bulut hizmetlerinden yararlanmaya başlayan KOBİ’ler arasında yüzde 86’sı da, sanallaştırmanın geçişi hızlandırdığını ifade ediyor.

Bulut KOBİ’ler için maliyet avantajını ifade ediyor

KOBİ yöneticilerinin bulutu anlayış seviyesini de değerlendirdi. Üst yönetim ekibinin bulut bilişimin hangi avantajlarını anladığı sorulduğunda, KOBİ’lerin yüzde 38’i BT donanım maliyetlerini (sermaye harcaması) düşürdüğünü, yüzde 40’ı da BT bakım maliyetlerini (operasyonel harcama) düşürdüğünü belirtti. Maliyet tasarrufuna odaklanan KOBİ yöneticilerinin büyük bölümü hala bulut bilişimin çeviklik avantajlarından haberdar değil. BT yöneticilerinin sadece yüzde 22’si, yönetimlerinin bulut bilişimin işlerine büyük çeviklik katma yeteneğine sahip olduğunu anladığını kaydediyor. Müdürlerin yüzde 12’si, bulut bilişimin esnek ve ölçeklenebilir BT altyapısı sunma yeteneği olduğunu düşünüyor.

KOBİ yöneticilerinin yüzde 22’si bulutun çeviklik avantajlarını anlarken, BT yöneticileri arasında bu rakam yüzde 26. KOBİ yöneticilerinin yüzde 23’ü rutin BT görevlerine harcanan zamanda tasarruf sağlandığını belirtirken, BT yöneticileri arasında bu oran yüzde 27. KOBİ yöneticilerinin yüzde 16’sı şirketi gelecek teknolojik değişikliklere hazırladığını söylerken BT yöneticileri arasında bu oran yüzde 18.

Araştırmayla ilgili diğer notlarsa şöyle:

- Bulut bilişime geçişin en yüksek görüldüğü ülkeler yüzde 80 oranla İspanya ve Rusya iken, en düşük oran yüzde 41 ile Hollanda’da görülüyor.

- Sanallaştırma ile birlikte, KOBİ’lerin daha büyük bölümü uygulamalarını buluta taşıdı.(Örneğin 50-99 çalışana sahip KOBİ’lerin yüzde 81’i, 100-249 çalışana sahip KOBİ’lerin yüzde 77’si). Ancak 1-10 çalışana sahip KOBİ’lerin yüzde 45’i de bu yolda ilerliyor.

- KOBİ’lerin en yaygın biçimde buluta taşıdığı bilişim elemanı depolama (Yüzde 56). Bu eğilim en fazla İngiltere’de (yüzde 67) ve Almanya’da (Yüzde 68) görülüyor. En düşük görüldüğü yerler ise yüzde 37 ile Hollanda ve yüzde 45 ile İspanya.

- Sanallaştırmayı daha fazla benimseyen, bu alanda lider sektörler: Altyapı hizmetleri ve telekom (yüzde 83), sivil toplum kuruluşları (yüzde 81) ve finans (yüzde 80)

- Geride kalan sektörler: Perakende (yüzde 72), turizm (yüzde 71) ve diğer hizmetler (yüzde 67)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun