Bilişim 28 ŞUBAT 2012 / 16:44

Bulut bilişimde "üç silahşörler dönemi" başladı

Bulut bilişim şirketlerinden Atos, EMC ve VMware güçlerini birleştirirken, iş birliğinin ilk meyvesi Atos tarafından kurulan Canopy adlı şirket oldu. Atos, EMC ve VMware, bilişim teknolojiler pazarının günümüzde yüzde 10’unu oluşturan ve 2020 yılında toplam pazar payını dörde katlaması beklenen bulut bilişim alanında stratejik ortaklığa gittiler. Ortaklığın ilk ürünü Atos tarafından kurulan Canopy adlı şirket olurken, EMC ve VMware de inovasyon süreçlerini desteklemek ve yeni çözümleri pazara sunmak amacıyla projeye yatırım yapacaklar.

Canopy, geniş bir bulut çözüm ve hizmet yelpazesi sunmayı vaadederken, şirketlerin bilişim teknolojileri ihtiyaçlarına yönelik hizmetleri kolay ve esnek bir şekilde seçebilmelerine, onlara ulaşabilmelerine ve kullanabilmelerine olanak sağlayacak. Bunun yanı sıra bulut içerisindeki veri bütünlüğünün, güvenliğinin ve gizliliğinin en üst düzeyde olmasını sağlamayı hedefliyor.

Konuya değinen Atos Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Thierry Breton, Canopy’nin kurulmasıyla birlikte sunacağı kurumsal hizmetlerin müşterilerine büyük değer sağlayacağını belirtti. Bunun yanı sıra oluşturulan stratejik ortaklıkla şirketlerin imkanlarını birleştirerek tüm hizmetleri tek elden sunmak istediklerine değinen Breton, amaçlarının bütün müşterilerle yakın bir işbirliği içinde olmak olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Atos Türkiye CEO’su Orhan Akbulut, dünyada bulut bilişimin gelişiminde çok önemki bir kilometre taşı olacağına inandığına değinirken, Türkiye’deki bilişim pazarında ortaya çıkmamış çok önemli bir potansiyelin olduğuna dikkat çekti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun