Bilişim 10 KASIM 2015 / 14:16

Bulut alanında Microsoft geri adım attı

Microsoft'un Office 365 kullanıcılarına sağladığı sınırsız bulut alanı, bundan böyle sınırsız olmayacak.

Günümüzde artık çoğu teknolojik ihtiyaç bulut hizmet sağlayıcıları tarafından karşılanıyor. Son kullanıcılar tarafından en sık kullanılan bulut hizmeti ise depolama. Çoğunlukla akıllı cihazlar tarafından çekilen fotoğrafların saklanmasında kullanılan bulut hizmetleri konusuda Google'ın, Microsoft'un, Apple'ın ve Dropbox'ın çözümleri ön plana çıkıyor.

Microsoft da akıllı telefon kullanıcılarına 15 + 15 (kamera upload seçeneğiyle) GB depolama alanı sunuyordu. Ayrıca Office 365 abonelerine sınırsız depolama imkanı veriyordu. Görünen o ki Microsoft, verdiği hizmetin "fazla" olduğunu düşünüyor. Firmalar yavaş yavaş bulut depolamayı daha ucuza getirmeye ve daha fazla kişiye ulaşmaya çalışırken Microsoft tersine gidiyor.

Kapasiteler düşürülüyor

Bundan böyle Office 365 kullanıcılarına sınırsız bulut alanı sağlamayacak. Microsoft, bunun sebebinin suistimal eden kullanıcılar olduğunu söylüyor. Hatta bazı kullanıcıların tüm film arşivini OneDrive'da sakladığı, bunun da 75 TB yer kapladığı söyleniyor. Office 365 kullanıcıları, artık 1 TB'lik depolama alanına sahip olacaklar.

100 GB ve 200 GB'lik ücretli planlar kalkacak. Yerine 50 GB'lik hizmet, aylık 2 dolara sunulacak. Tüm kullanıcılara sunulan 15 GB'lik depolama alanı 5 GB'ye indirilecek. Ayrıca kamera upload seçeneğiyle gelen ekstra 15 GB de iptal ediliyor. Bu değişikliklerden dolayı Office 365'in ihtiyacını karşılamadığını düşünen kullanıcılara para iadesi yapılacak.

Anlaşılan o ki Microsoft bu bulut işine biraz hesapsız girdi ve gerçeklerle yüzleşince geri adım atmak durumunda kaldı. Keşke böyle bir değişiklik zinciri yerine "Office 365 kullanıcılarına artık 500 GB değil, 1 TB depolama alanı" veya "Her kullanıcıya 3 GB değil 5 GB ücretsiz bulut depolama" değişikliklerinin haberini veriyor olsaydık. En azından Microsoft için çok daha güven verici bir gelişme olurdu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun