Bilişim 03 TEMMUZ 2012 / 12:42

Bu yıl hangi devlet Twitter'dan ne kadar bilgi talep etti?

Hangi devlet Twitter'dan ne kadar bilgi talep etti?

Twitter, platformdaki kullanıcılar ve yazılan mesajlarla ilgili olarak farklı devletlerin kendilerinden istediği bilgi talebini ve bunları ne ölçekte paylaştığını açıkladı. Türkiye, toplam talep sayısı 10'un altındaki ülkeler arasında yer alıyor. Twitter, açık iletişim politikası gereği dünya genelindeki farklı devletlerin Twitter kullanıcılarına dair istedikleri özel bilgileri ve bunların ne ölçüde karşılandığını tablo halinde paylaştı.

1 Ocak - 30 Haziran tarihleri arasını kapsayan verilere göre Amerika Birleşik Devletleri 948 kullanıcıyı ilgilendiren 679 istekle başı çekiyor. Bunu 147 kullanıcıya dair 98 istekle Japonya izliyor.

Türkiye ise listede 10'dan az kullanıcıyı ilgilendiren ve 10'dan az istek gönderen ülkeler arasında. Twitter, kendi kuralları gereği 10'un altındaki veriler için tam rakam paylaşmıyor. Bu da Türkiye'nin en az bir istekte bulunduğunu, toplam istek sayısının ise 10'u geçmediğini gösteriyor.

Haberi yorumlayan kaynakların aktardığına göre isteklerin çoğu işlenen suçlara bağlı soruşturmalarla ilgili.

Tabloda ayrıca yönlendirilen isteklerin hangi oranda karşılandığına dair bilgi de var. Buna göre en yüksek oran yüzde 75 ile Amerika Birleşik Devletleri'ne ait.

Türkiye'nin talepleri ise Twitter tarafından cevap vermeye uygun görülmemiş.
Not: Araştırmanın farklı noktalarına dikkat çeken diğer haberler de geliyor. Örneğin CNET, Twitter'da telif hakları nedeniyle 5 bin civarında mesajın silinmesini manşete çıkarmış. Detayları buradan okuyabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun