Bilişim 25 TEMMUZ 2012 / 14:21

Bu defa da rock yıldızları arama motorlarına savaş açtı

Rock yıldızları arama motorlarına karşı savaş açtı

Sebep? Arama motorlarının korsan müzik indirme platformlarını yeterince gizlemeyi becerememesi. Aralarında Elton John ve Katie Melua gibi tanıdık isimler de yer alıyor. Aralarında Elton John, Robert Plant, Katie Melua ve Pete Townshend'in bulunduğu toplam 11 sanatçının, İngiltere Başbakanı David Cameron'a gönderdikleri bir mektupla arama motorlarının, internet servis sağlayıcıların ve çevrimiçi reklam şirketlerinin korsan müzik dağıtımını önlemede "üzerlerine düşeni yapmaları gerektiğini" ifade ettikleri ortaya çıktı.

Görünüşe bakılırsa geçtiğimiz günlerde Avrupa'daki internet servis sağlayıcılara The Pirate Bay sitesine erişimin engellenmesi için verilen direktifler korsanı önlemede yeterince etkili olmuşa benzemiyor. İngiltere'deki bir servis sağlayıcının yayınladığı rapora göre Pirate Bay'ın engellenmesinden sadece 1 hafta sonra P2P trafik yoğunluğu engelleme öncesi seviyesine dönmeye başlamış.

İngiliz gazetesi The Telegraph'ın yayınladığına göre gönderilen mektubun altına imza atan isimler şunlar:

Simon Cowell
Roger Daltrey CBE
Professor Green
Sir Elton John CBE
The Lord Lloyd Webber
Dr Brian May CBE
Robert Plant
Roger Taylor
Tinie Tempah
Pete Townshend
Katie Melua

Haberin detayına ve gönderilen mektubun tam metnine CNET'in sayfalarından ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun