BTK 21 OCAK 2013 / 15:06

BTK'nın rüyası Afrika'da gerçeğe dönüştü

BTK'nın rüyası Afrika'da gerçeğe dönüştü

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer'in her fırsatta dile getirdiği "İçerik sağlayıcıların altyapıya katkıda bulunması gerektiği" fikri Fransız mobil telekom operatörü Orange tarafından Afrika'da gerçeğe dönüştürüldü. Google, Android işletim sistemli akıllı telefonların oluşturduğu veri trafiği için Orange'a para ödeyecek. Dünyanın birçok bölgesinde sürekli tartışılan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer'in konuşmalarında defalarca dile getirdiği "Facebook ve Google gibi hizmet sağlayıcıların altyapıya katkıda bulunmadığı" serzenişleri sonunda yerini bulmuş gibi görünüyor. Son gelen haberlere göre Google, Android işletim sistemi yüklü akıllı telefonlardan kaynaklanan iletişim yükü nedeniyle Afrika'da hakim durumda bulunan mobil telekom operatörü Orange'a para ödemeyi kabul etti.

The Register'in haberine göre durum Orange CEO'su Stephane Richard'ın BFM Business TV'ye verdiği bir röportaj sırasında ortaya çıktı.

Olayın hikayesi şöyle: Afrika'da internet kullanımının büyük çoğunluğu, bilgisayarların bu coğrafyada yaygınlaşmak için halen yeterince ucuz olmaması nedeniyle Android işletim sistemi yüklü ucuz akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Afrika'da hakim operatör konumunda bulunan Orange da bakmış ki şebeke üzerinden gelen trafiğin büyük çoğunluğu Google kaynaklı, şirketin altyapısına ekstra yük getiren bu iletişim giderlerinin karşılanması için Google ile masaya oturmuş.

Google da Android'in Afrika coğrafyasındaki hakimiyetini tehlikeye atmamak ve Windows Phone ve BlackBerry gibi alternatif cihazların pazar payı kapmasını engellemek için Orange'a para ödemeyi kabul etmiş.

Yapılan bu anlaşmanın diğer operatörler üzerinde de benzer bir beklenti oluşturmasına kesin gözüyle bakılıyor. BTnet olarak gelişmeleri ilgiyle takip edeceğiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun