Bilişim 02 MART 2012 / 15:00

BTK'nın 2012 ajandasında neler var?

BTK'nın 2012 ajandasında neler var?

Geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan BTK'nın 2012 iş planında siber güvenlik, acil haberleşmede SIM kart önceliği, iletişim sektöründe yapılacak düzenlemeler ve uçakta kesintisiz iletişim gibi konular ön plana çıkıyor.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), özellikle geçtiğimiz haftalarda yaşadığı Anonymous saldırısı sonrasında bazı kullanıcı bilgilerinin açığa çıkması nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu.

Bunun üzerine biz de hafızalarımızı tazelemek açısından BTK’nın 2012 iş planında neler olduğuna yeniden bir dönüp bakalım istedik. BTK'nın 2012 stratejik hedefleri dört ana başlık oluşturuyor.

BTK 2012 yılında tüketici hak ve menfaatlerinin sürekli gözetilmesini, etkin rakabet ortamının geliştirilmesini, yenilikçilik ve Ar-Ge faaliyetlerinde devamlılığın sağlanmasını ve bilgi toplumu oluşumunun desteklenmesini hedefliyor.

2011’de 5,16 milyar TL yatırım yapıldı

BTK Başkanı Tayfun Acarer tarafından açıklanan 2011 rakamları sektörde geçen yıl 5,16 milyar TL yatırım olduğu ve tedarikçi, bilgi teknolojileri, içerik sağlayıcı ve hizmet sektörünün de toplam gelirlerinin 2011 yılı için tahmini olarak 27,35 milyar TL olarak gerçekleşeceğini söylüyor.

BTK tarafından açıklanan 2011 verilerine göre sabit abone sayısı 14,95 milyona gerilerken, mobil abone sayısı 65,3 milyon, genişbant internet abone sayısı ise 16,1 milyona ulaştı.

Bir başka hızlı büyümenin ise yaşandığı alan elektronik ve imza pazarı. 2011 yılı itibariyle elektronik imza sayısı 300 bine yaklaşırken mobil elektronik imza kullanıcı sayısı ise 151 bine ulaştı.

Afette görevli personele SIM kart önceliğiBTK’nın 2012 yılı çalışmalarının başında IPv6 çalışmaları yer alıyor. 2011 yılında faaliyete geçirilen 75 kamu kurumundan 152 adet katılımcıyla, IPv6 konusu ile ilgili tüm paylaşımların yapılacağı “IPv6 Geçiş Platformu”, 2012 yılında da çalışmalarını sürdürecek.

BTK tarafından 2012 yılında hayata geçirilmesi hedeflenen projeler arasında afet durumunda görevli personele SIM kart önceliği tanınması projesi de yer alıyor. Böylece görevli personele verilecek özel SIM kartlar, altyapı üzerinde haberleşme önceliğine sahip olacak.

Kesintisiz iletişim projesine devam

Nüsufu 1 - 500 arası olan yerleşim yerlerinin kapsama alanına alınmasıyla ilgili çalışmalar 2012 yılında sürdürülecek. Bu kapsamda 2013 yılı sonuna kadar 2 bin 128 yerleşim yerinin mobil operatörler tarafından kapsama alanına alınması hedefleniyor.

BTK, ayrıca 2012 yılında da hem yüksek hızlı tren güzergahlarında, hem de uçak içinde de mobil iletişimin sağlanması için yeni adımlar atmayı planlıyor.

BTK'nın planına dair diğer dikkat çekici noktalar

  • BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, otoyollarda KGS'nin yerini alacak olan Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili düzenlemelerin yapıldığını ifade ederek yakında uygulamanın pilot bölgelerde başlayacağını kaydetti.

  • İnternet servis sağlayıcıların başka ülkelerde tuttukları barındırma hizmetlerinin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili çalışma yapıldığını anlatan Acarer, servis sağlayıcıların hızlı bir şekilde bu çalışmaya başladıklarını aktardı.

  • Acarer, Türkiye'de son derece önemli olan 3G konusunda birinci konusunun çalıştırılacak Ar-Ge elemanları olduğunu, ikincisinin ise temin edilecek yazılım ve donanımın yüzde 50'sini Türkiye'deki firmalardan almak olduğunu ifade etti. Acarer bu işin takipçisi olacaklarını özellikle vurguladı.

  • Kayıtlı elektronik posta sistemiyle ilgili düzenlemelerin tamamlandığını hatırlatan Acarer, mevcut durumda internetten gönderilen yazı ve bilgilerin hukuksal geçerliliği olmadığını kaydetti. Acarer, isteğe bağlı olarak uygulanacak kayıtlı elektronik posta sistemi ile, kayıtlı elektronik postayı kullanan kişilerin, gönderdiği mesajların resmi tebligat olarak kabul edileceğini ifade etti.

  • 2. nesilde kullanılan 900 bandının 3. nesil içinde kullanılmasına yönelik projenin çalışmaları devam ediyor. Böylece işletmecilerin bu alana yapacakları yatırımlarda yüzde 40'a varan tasarruf sağlanacak ve hizmetler ucuzlayacak.

  • ICANN tarafından yapılan düzenlemeyle alan adları yönetimlerinin ülkelere bırakılmasıyla, 23 olan üst alan adı dışında, başka alan adlarının kullanımına da izin verilecek. BTK da bu konuya uyum için hazırlıklarını sürdürüyor.

  • Açık hatların suistimali konusunda şeffaflığın sağlanması amacıyla, açık hatların yasa dışı kullanımının en aza indirilmesi için TC kimlik numarasıyla internet üzerinden sorgulama yapılabilmesini sağlayacak bir proje de 2012 için gündemde.


BTK’nın iş planındaki diğer başlıklar

- Fiber altyapısının geliştirilmesi ve evlere fiber altyapının ulaştırılması
- Paylaşımlı anten kuleleri
- Tarife karşılaştırma internet sitesinin hizmete alınması
- Engellilerin BİT sektöründen aldıkları hizmetlere yönelik iyileştirme çalışmaları
- M2M sistemlerinde abonelik vergisine yönelik kurum görüşünün oluşturulması
- e-Piyasa gözetim ve denetim altyapısının kurulması
- Frekans spektrumunun taranması
- BTK 2013-2015 stratejik plan hazırlıkları
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun