BTK 29 KASIM 2012 / 16:25

BTK "Güvenli İnternet" uygulamasının 1. yılını değerlendirdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) olağan toplantısı güvenli internetin 1. yıl önümünde basına açık olarak gerçekleştirildi. Türkiye’de güvenli internette 1 yılda gelinen noktanın konuşulduğu toplantıda, “İnternetin Güvenli Kullanımı ve Çocukların Online Ortamda Korunması” ile ilgili Avrupa’daki çeşitli ülkelerden katılımcıların sunumlarıyla yurtdışındaki uygulamalar da masaya yatırıldı. İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, toplantının açılış konuşmasında 1 yılda çok önemli tecrübeler kazandıklarını ifade ederek, daha iyi bir güvenli internet sistemine sahip olmak için sivil toplum kuruluşlarının (STK) desteğinin önemli olduğunu söyledi. Özeren, “Güvenli internet konusunda STK’ların yeterince destek vermiyorlar. STK’ların sosyal sorumluluk anlamında güvenli internet projelerine destek vermesi çok büyük önem taşıyor" dedi.

Türkiye’nin internet kullanımında en hızlı gelişen ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise, 1 yılda gelinen noktayı şu istatistiklerle açıkladı:
“2012 yılının başında 14,1 milyon olan genişbant abone sayısı, Kasım ayı itibariyle 19,5 milyona ulaştı. Bu sayının yıl sonunda 20 milyonu aşarak geçen sene olduğu gibi yüzde 42 oranında bir artış yaşanmasını bekliyoruz. Sadece genç nüfusun değil, 65 yaş ve üstü kesimin de e-devleti kullanım oranından (yaklaşık 500 bin kişi) interneti kullandığını görüyoruz.

Güvenli internet hizmetiyle birlikte internet abonesi olmaktan çekinen aileler de internet abonesi oldu. 1,4 milyon abone güvenli interneti tercih ediyor. Kullanıcı sayısı sürekli artıyor.”

3,2 milyar kullanıcının yüzde 45’i 25 yaşın altında

Londra ve Washington DC merkezli FOSI'nin Avrupa, ABD, Afrika Direktörü David Miles, sunumunda FOSI’den ve uygulamalarından bahsetti.

Google, Facebook, BT gibi önemli kurumların üye olduğunu FOSI’nin başta gayri resmi bir kurum olduğunu, şimdi kamusal tabana oturduğunu söyeleyen Miles, FOSI’nin çalışmalarını şöyle özetledi: “Çocukların çevrimiçi ortamda korunması ile ilgili farklı kıtalarda geniş katılımlı konferanslar yapıyoruz. Canlı ve uluslararası bir kurumuz. FOSI olarak, hükümeti, sektör şirketlerini ve STK’ları bir araya getiriyoruz. Şirketlerin farklı ülkelerde neler yaptığını inceliyoruz. ‘A Platform for good’ platformunda, ergenlerin ebebeynlerine çocuklarına internet kullanımı ile ilgili neler yapması gerektiğine dair videolar izleyebiliyorlar. Türkiye çok ilerici bir ülke ve yerel içerikler artıyor. Temel paydaşların gücünü birleştirmesi lazım.”

194 ülkedeki 3,2 milyar kullanıcının yüzde 45’inin 25 yaşın altında olduğuna dikkat çeken Miles, “Kullanım batıdan doğuya kaymaya başladı. Sadece alan adlarında değil, içerikte de zenginleşme var. Sadece İngilizcede değil, her dilde içerikler gelişiyor” diyerek Gagnam Style’ın popülerliğini örnek gösterdi.

[caption id="attachment_61695" align="alignnone" width="455" caption="BTK'nın toplantısı basına açık olarak gerçekleştirildi."][/caption]

İngiltere'de STK’lar kurumlar arası
diyaloğun gelişmesinde rol oynuyor


Britanya hükümetine danışmanlık hizmeti veren ve Avrupa seviyesinde müsteşarlık görevi yapan eNACSO’dan John Carr , İngiltere’deki internet güvenliği çalışmaları ile ilgili şunları söyledi:
“2001 yılından bu yana Britanya’da BTK gibi bir kurulumuz var. Bu kurulu Adalet, Kültür ve Spor Bakanlığı’ndan ve Emniyet Müdürlüğü’nden 3 bakan yönetiyor. Bunun yanı sıra kurulda akademik çevrelerden, Facebook, Google gibi şirketlerden ve STK’lardan temsilciler bulunuyor. Farklı seviye ve şekillerde politikalar oluşturmaya çalışıyoruz. STK’lar kurumlar arası diyalog geliştirilmesinde rol oynuyor. Biz aslında kamunun bir parçasıyız.”

İnternet hizmetleri giderek mobil alana doğru kaymasının denetim ve güvenlikle ilgili sıkıntıları artırmasıyla ilgili ise Carr şunları ifade etti:
“Okul çağında çocuğu olan ailelerin yüzde 92’sinin evinde internet var. İnternet erişimi kablosuz ağlarla da daha yaygınlaştı. Bunun yanında çocuklar ev dışında mobil cihazlardan internete giriyorlar. Yapılan güvenilir bir araştırmanın sonuçlarına göre, 5 yaş ve altı çocuklar en az bir kez internete girmiş; bunların yüzde 6’sı kendi tabletleriyle internete bağlanmışlar.”

Devlet pasif, güvenliği kurumlar sağlıyor

İnternetin İngiltere’de tüm üniversitelerde ve kamuda ücretsiz olarak genişleyeceğini belirten Carr, yayılan mobil cihazlarda güvenliğin sağlanması için gündeme gelen uygulamayı şöyle anlattı:
“Mobil cihazla birlikte aldığınız SIM kart ile yaşınız üzerinizden belirlenecek içeriklere girmeniz engelleniyor. 18 yaş üzerindeyseniz her şeye girebilecekseniz. 18 yaşından küçüklerin, pornografik, kumar, nefret suçları içerikli sitelere girmesi böylelikle engellenmiş oluyor.”

Almanya Medya Otoritesi Klicksafe’den Dilek Atalay ise Klicksafe’in ebebeynleri, çocukları bilinçlendirmek için çalıştığını, medya pedagoglarıyla broşürler geliştirerek bunları Almanca, Türkçe, Rusça ve Arapça dillerine çevirerek okullarda dağıttıklarını söyledi. Atalay, "Bilgisayar, internet bağımlılığı, sosyal ağ kullanımı ve internet kullanımının güvenli hale getirilmesiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Her yıl iyi örnek olan projelere Klicksafe ödülleri veriyoruz" dedi.

Vodafone’dan Burak Özcü ise İngiltere’deki güvenlik uygulamalarıyla ilgili sunumunda internet güvenliğiyle ilgili yazılı bir yasa olmadığından, İngiltere’de devletin pasif durumda olduğundan ve daha çok kurumlar aracılığıyla güvenliğin sağlandığından bahsetti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun