BTK 01 EYLÜL 2015 / 16:00

BTK 4.5G ihalesini onayladığını açıkladı

26 Ağustos’ta BTK tarafından Ankara’da yapılan IMT- Advanced Yetkilendirme İhalesi’ne ilişkin ihale komisyonun tutanakları Kurul tarafından onaylandı.IMT- Advanced Yetkilendirme İhalesi’nin onaylandığına ilişkin Kurul kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan tarafından İstanbul’da 28 Ağustos tarihinde düzenlenen törenle ihaleyi kazanan üç işletmeci olan Turkcell, Avea ve Vodafone yetkililerine tebliğ edildi. Sayan, törende yaptığı konuşmada, “Kamuoyunda bilinen adıyla 4.5G ihalesinde; Türkiye’nin üç mobil operatörü Turkcell, Avea ve Vodafone arasında centilmence, adilane rekabet içinde ve adeta kıran kırana bir yarış yaşandı. BTK olarak 390.4 MHz’lik frekanslar için 2.3 Milyar Avro muhammen bedel ile çıktığımız ihalede 365,4 MHZ frekans için 3 Milyar 359 milyon Avro teklif verilirken, artı KDV ile birlikte 3 milyar 960 Milyon Avro’ya gibi bir rakama ulaşıldı. Bu ihale sektöre ilişkin son 10 yılın en büyük ihalesi olmasının yanı sıra ulaşılan rakam ayrıca Türk Telekom’un devlet hisselerinin özelleştirme bedelinden sonra ulaşılan en yüksek rakamdır. Turkcell 8 pakette KDV dahil toplam 1.915.682.896. Avro, Avea 5 pakette toplam 1.126.520.159 Avro, Vodafone ise 5 paket için toplam 918.009.862Avro rakam teklif etmişlerdir” açıklamasını yaptı.

İhalede ulaşılan değer 13.2 milyar lira

“Türk Lirası olarak ifade ettiğimiz zaman ihalede 13.2 Milyar TL gibi bir rakama ulaşıldı” ifadesini kullanarak konuşmasını sürdüren Sayan, “Günümüze kadar büyük bir kısmı kullanılmayan bu frekanslar için 14 yıl boyunca 3 işletmeci her gün başına 2,6 milyon TL bedel ödeyecek. Bu şekilde belirlenen muhammen bedelin 1.5 katına ulaşılmış oldu. İhale tamamen rekabetçi şartlarda ve şeffaflık esas alınarak bütün kamuoyunun gözü önünde gerçekleştirildi. İhale, BTK tarafından canlı olarak bütün dünyaya yayınlandı. Bundan sonraki süreçte ihaleyi kazanan işletmecilere, ihale bedeline ilişkin gerekli ödemeleri yapmalarının ardından 30 Nisan 2029 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yetki belgeleri verilecektir. Ayrıca şartname gereği 2G ve 3G imtiyaz sözleşmelerinde de gerekli tadilatlar yapılacaktır” dedi.

Kazan, kazan, kazan formülü hayata geçti

Dr. Ömer Fatih Sayan, konuşmasında şu detayları aktardı: “1 Nisan 2016 tarihinden itibaren Türkiye’nin kamuoyunda bilinen adıyla interneti mevcut hızın en az 10 katı hızla kullanacağımız 4.5G teknolojisi ile tanıştırmış olacağız. Burada sadece kazan kazan değil, 3K diye ifade edebileceğimiz kazan, kazan, kazan formülü hayata geçti. Operatörler, yatırım maliyetleri açısından, devlet ihale bedeli ve daha sonra oluşacak vergi gelirleri açısından, tüketici ise daha kaliteli hizmeti daha da uygun şekilde elde etme açısından kazançlı çıkacak. Kısaca burada kazanan Türkiye oldu.” Konuşmasının ardından BTK Başkanı Sayan, Kurul kararını Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, Avea CEO’su Erkan Akdemir ve Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel’e tebliğ etti.
ETİKETLER : 4.5G 4G BTK gm 4g
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun