BTK 17 ARALIK 2012 / 12:56

BTK’nın TTNET ve Phorm soruşturmasında karar açıklandı

BTK'dan TTNET ve Phorm aleyhine karar çıktı

BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) TTNET ve Phorm işbirliği sürecine dair açtığı soruşturmada karar Phorm ve TTNET aleyhine oldu. 14 Aralık tarihli 2012/DK-14/623 nolu kararda TTNET tarafından sunulan Gezinti.com hizmetine ilişkin olarak abonelerin eksik bilgilendirildiği ve talep etmeyen abonelerin de Gezinti.com kapsamına alınmasına sebebiyet verildiği belirtilerek, TTNET’in Gezinti.com kapsamında yer alan bütün aboneleri Gezinti.com hizmetinin kapsamı dışına çıkarmasına karar verildi.

Açıklamada TTNET’in Gezinti.com hizmetine ilişkin olarak kişisel verilerin ne şekilde, ne kadar sürede ve kullanılacağına ve nasıl işleneceğine ilişkin açık ve detaylı bilgilendirme yapması gerektiği ve abonelerin açık onaylarının bu çerçevede alınarak Gezinti.com hizmetinin kapsamına dahil edilmesi gerektiği belirtildi.

Gezinti.com kapsamına girmek istemeyen abonelerin bu sayfadan çıkmak istediklerinde açılır pencerelere yönlendirilmesi uygulamasına son verilmesi de istendi.

Buna göre Gezinti anasayfasını kapat seçeneğini tıklayarak terk etmek isteyen abonelerin Gezinti.com hizmetinden yararlanmak istemedikleri hususunun sisteme işlenmesi gerektiği belirtildi.

Bundan böyle kullanıcıların Gezinti kapsamına dahil edilmesi için Gezinti sayfasında "hizmetin alımını kabul ediyorum" seçeneğini tıklanması gerektiğinin de altı çizildi.

Kararın detayını bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun