BTK 22 OCAK 2015 / 16:20

BTK’dan yurtdışı tarifelerine karşı önlem

Yarıyıl tatili nedeniyle yurtdışına çıkacak olan vatandaşlara cep telefonu faturalarında sürpriz yaşamamaları için BTK’dan uyarı geldi. BTK hazırladığı broşür ile aboneleri yurtdışındaki yüksek cep telefonu faturaları konusunda uyardı.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, vatandaşların yurt dışı telefon kullanımları nedeniyle yaşadıkları fatura şoklarından dolayı fatura şikâyetlerinin arttığının altını çizdi. BTK Başkanı Acarer konuyla ilgili; “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan Fatura Üst Sınırı Uygulamasına İlişkin Usul ve Esasları’na göre uluslararası mobil veri dolaşım hizmetinden yararlanan abonelerin veri kullanım tutarları 100 ve 250 TL'ye ulaştığında mobil işletmeciler tarafından bilgilendirilmesi zorunluluğu getirdik”dedi.

Acarer sözlerine şu şekilde devam etti: “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan Fatura Üst Sınırı Uygulamasına İlişkin Usul ve Esasları’na göre uluslararası mobil veri dolaşım hizmetinden yararlanan abonelerin veri kullanım tutarları 100 ve 250 TL'ye ulaştığında mobil işletmeciler tarafından bilgilendirilmesi zorunluluğu getirdik.”
Acarer, BTK tarafından hazırlanan broşürde vatandaşların yurtdışında telefon kullanımları nedeniyle fatura şoku ile karşılaşmaması için şu uyarılarda bulunulduğunu açıkladı:
- Yurtdışında internet kullanımınızdan kaynaklanan veya telefonunuza kayıtlı programların güncellenmesi gibi nedenlerden doğabilecek yüksek veri kullanımının oluşmaması için telefonunuzun ayarlar menüsünden veri alış verişinin açık olup olmadığını kontrol ediniz,
- İşletmeciniz tarafından size gönderilen kısa mesajda yer alan tarife bilgilendirmesini dikkatlice okuyunuz,
-İşletmecinizin yurtdışında geçerli tarifeleri hakkında bilgi edinerek, size en uygun yurtdışı tarife/pakete kaydolmanızın size büyük avantajlar sağlayacağını unutmayınız,
- Kaydolduğunuz tarife/pakete ilişkin kullanımlarınızı gözden geçirerek kontrol ediniz,
-İşletmeciniz tarafından belirtilmediği müddetçe yurtiçindeki paketlerin yurtdışında geçerli olmadığını unutmayınız.
- Yurtdışındayken, arama yapmanızın yanında aranıldığınızda da ücretlendirileceğinizi unutmayınız.
ETİKETLER : BTK
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun