Bilişim 16 NİSAN 2012 / 15:45

BT NATO ile 47 milyon avroluk anlaşma imzaladı

BT ile NATO'dan 47 milyon avroluk anlaşma

Yapılan anlaşmaya göre, NATO’ya, NATO üye ülkeleri ve Balkanlar çapında 70’i aşkın noktaya bağlantı sağlayacak bir iletişim ağı temin edilecek.BT, NATO’nun dünya çapındaki operasyonlarını desteklemek amacıyla teknoloji sağlamaktan sorumlu olan NATO Danışma, Komuta ve Kontrol Ajansı'yla bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Sözleşme kapsamında NATO’ya, NATO üye ülkeleri ve Balkanlar çapında 70’i aşkın noktaya bağlantı sağlayacak bir iletişim ağı temin edilecek. Beş yıllık anlaşmanın bedeli ise 47 milyon avro.

NATO’nun mevcut ana iletişim hattının BT Ethernet Connect’e taşınması da anlaşma kapsamında yer alıyor. NATO, sahalar arasında görev açısından kritik uygulamalar için korumalı bant genişliği sağlayan Ethernet Connect E-LINE hizmetlerinden de yararlanacak.

BT, NC3A’ya bunu gerçekleştirecek donanımı da temin edecektir. NC3A’nın Genel Müdürü Georges D’hollander konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bilgi ve bilgiyi bir koalisyon çapında hızla paylaşabilme becerisi, 21. yüzyılın operasyonlarında ve siyasi karar alma sürecinde çok önemli bir role sahiptir.”

Şirketten verilen bilgilere göre, BT Connect, 197 ülke ve bölgede hizmet sunma kapasitesiyle Birleşik Krallık’ta 65-320Gbps arası ve dünya çapında 64k-1Gbps arası her türlü hızda hizmet sağlıyor.