Bilişim 15 MAYIS 2012 / 15:30

BT harcamaları yüzde 26 arttı

EMEA'da kurumlar kendi bulutunu kullanıyor

VMware tarafından gerçekleştirilen Küresel CIO Bilgiişlem Araştırması 2012, bulut bilişimin gelişimine Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde de son dönemin hızla büyüyen trendi olarak devam ettiğini gözler önüne serdi.Bulut bilişimin dünyadaki gelişimi, kurulumu, kurumların gördüğü faydalar ve bu alandaki zorlukları irdelemek amacıyla Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) ve Asya Pasifik (APAC) Bölgesi’nde toplam 1128 BT karar verici ile online görüşülerek gerçekleştirilen araştırma, EMEA Bölgesi'nde kurumsal BT harcamalarının yüzde 26 oranında arttığını ortaya koydu.

Özellikle kritik iş uygulamalarının yayılması nedeniyle buluta hızlı bir geçiş süreci yaşayan Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde sanallaştırma bulut için önemli bir adım ve bulutun temeli olarak görülmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra veri ve güvenliğin kontrolü halen kaygı duyulan konular olarak önemini korumaya devam ediyor.

Bulut bilişime yapılan yatırımların her geçen gün arttığını ortaya koyan araştırma, şirketlerin bu konudaki yatırımların önemli miktarlarda olduğunu da gösteriyor. Araştırma, EMEA Bölgesi'nde bulunan he üç kurumdan birinin gelecek 18 aylık süreçte bulut bilişim bütçesi yaratacağını ortaya koyuyor. 2010 yılına göre yüzde 5 artış gösteren bu oran, araştırmanın geneli incelendiğinde yüzde 33 oranına çıkıyor.

Bulut büyümesini kritik iş uygulamalarına borçlu

Yapılan araştırma, bulut bilişimin hızlanmasının temelinde kritik iş uygulamalarının yattığını gösteriyor. EMEA Bölgesi'nde bulunan kurumların yüzde 84'ü bulutu öncelik olarak görürken, yine bu bölgedeki kurumların yüzde 44'ünün kritik iş uygulamalarını bulut üzerinden kullandığını gösteriyor. Bu durum da bölgedeki kurumların sanallaştırma kurulumunda ikinci aşamaya geçtiklerini ve işlerine değer kattığını görmeye başladıklarını gösteriyor.

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç ise, kurumların sanallaştırmayı bulut bilişimin temeli olarak görmeye devam etmeleri oldu. Araştırmaya katılan kurumların yüzde 70'lik bölümü sanallaştırmaya büyük önem verirken, EMEA Bölgesi'nde bu oran yüzde 64 olarak şekillendi. Henüz bulut deneyimi yaşamamış kurumların yüzde 68'i sanallaştırmaya büyük önem verirken, buluta geçmiş kurumlarda bu oran yüzde 81'e çıkıyor.

Bulut bilişimdeki önemli etkenleri BT bölümlerinin verimliliğindeki artış, iş çevikliği, kapasite artışı olarak listeleyen araştırma, kurumların artık maliyet avantajının ötesinde bulutun verimlilik, iş çevikliği ve sürekliliği gibi işi dönüştüren yönlerini keşfetmiş durumdalar.

Güvenlik hala en büyük engel

Tüm dünyada kurumların bulut bilişime geçişte gördükleri en büyük engel güvenlik problemleri olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre bu kurumların yüzde 51'i güvenliği en büyük sorun olarak gösterdi. EMEA Bölgesi'ndeyse bu oran yüzde 52 olarak şekillendi.

Araştırmada, birçok bulut verisinin de kurumların kendi özel bulutlarında barındırılıyor olması ortaya çıktı. Kurumların yüzde 51'i kendi özel bulutunu, yüzde 29'u servis sağlayıcı bulutlarını kullanırken, yüzde 19'u ise melez bulut kullanmayı tercih ediyor. EMEA Bölgesi'nde ise kurumların yüzde 54'ü kendi bulut sistemlerini kullanırken, yüzde 24'ü servis sağlayıcı bulut, yüzde 22'si ise melez bulut kullanmayı tercih ediyor.

Exchange, Oracle ve SAP gibi kritik iş uygulamalarının bulut ortamında çalışmasına yönelik artan talep nedeniyle veri güvenliği önümüzdeki dönemde daha fazla tartışılması beklenirken, güvenlik ve verinin kontrolü kurumlar için her zaman önemli konuların başında yer almaya devam ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun