Bilişim 12 MAYIS 2011 / 14:05

BSA: "2010’da yazılım hırsızlığının Türkiye’ye maliyeti 516 milyon dolar!"

Türkiye’de korsan yazılım oranı 1 puanlık düşüşle yüzde 62’ye gerilemesine rağmen, ülkedeye katma değeri bir yıl içinde 100 milyon dolar arttı. Bu iş nasıl oldu diyorsanız, detaylar haberimizde.

[caption id="attachment_25725" align="alignnone" width="455" caption="BSA Program Direktörü Nilüfer Sapancılar"][/caption]

Business Software Alliance'ın (BSA) paylaştığı rakamlara göre Türkiye’deki kişisel bilgisayarlara yüklenen lisanssız yazılımların değeri 2010 yılında 2009 yılına göre yüzde 24’lük artışla 516 milyon dolara yükselirken, korsan yazılım oranı ise yüzde 62 olarak gerçekleşti. Bu sonuçlar BSA’nın dünya genelindeki yazılım korsanlığını araştırdığı '2010 Global Yazılım Korsanlığı Raporu' ile ortaya koyuldu.

Araştırma korsan yazılımla ilgili dünya genelinde 116 ülke ve bölgenin 182 farklı bilgileri dahil edilerek yapılan, BSA’nın IDC ile birlikte yürüttüğü sekizinci araştırma oldu. Ayrıca bu seneki araştırma Ipsos Halkla İlişkiler Firması’nın yürüttüğü, bilgisayar kullanıcılarının korsan yazılımla ilgili kamuoyu yoklamasını da içeriyor.

10 kurumdan 7'si bu konuda adım atmaya hazır

Araştırmaya katılan her 10 kurum temsilcisinden 7’si fikri mülkiyet haklarının korunması ve desteklenmesi adına gerekli adımları atmaya hazır olduklarını belirttiler. Sonuçlara göre yüksek korsan yazılım kullanımı oranına karşılık, fikri mülkiyet haklarının korunması için verilen destek de dikkat çekici bir noktaya ulaştı.

Türkiye’deki sonuçlar, araştırmaya katılanların fikri ve mülkiyet haklarının korunmasına büyük destek verdiğini ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 82’si hak sahiplerinin ödüllendirilmesi gerektiğini söylerken, bu oran dünya ortalamasında yüzde 71’ler seviyesinde kalıyor.

Ayrıca araştırma sonuçları, daha güvenli ve gerçekçi olarak anlaşıldığı için, lisanslı yazılımların toplumdaki kabulünün korsan yazılıma göre daha yaygın olduğunu gösteriyor. Türklerin yüzde 60’ı lisanslı yazılımın daha iyi olduğuna inanırken, yüzde 40’lık bir kesim korsan yazılımın iyi olduğunu düşünüyor.

Dünya ortalamasına bakıldığında kullanıcıların yüzde 88’i için teknik destek önemli iken yüzde 72’si için işlevsellik ön plana çıkıyor. Bilgisayar kullanıcılarının bir kısmında oluşan sorun ise, lisanslı yazılım alıp çoklu bilgisayarlara yüklemek veya ağ bağlantılarından aktarım yapmak gibi yazılım edinmenin yasal olmadığının bilinmemesi.

Kayıtdışı kullanımın maliyeti yükseliyor

BSA Program Direktörü Nilüfer Sapancılar yasal yazılımların korsan kullanımın neden olduğu kayıtdışı maliyette açık bir yükseliş olduğunu belirtirerek, şunları söyledi; “Sonuçlar, ağ üzerinden yüklenen yazılımların yasal olmadığı ve tek bir bilgisayardan çoklu ev veya ofis bilgisayarlarına yazılım aktarmanın korsan olduğu konusunda kullanıcıları daha fazla bilinçlendirmemiz gerektiğini vurguluyor”

Araştırma sonuçlarına ek olarak:

• Avrupa ve Ortadoğu’daki toplam yazılım hırsızlık değeri yaklaşık 18 Milyar dolar. Global olarak, yazılım hırsızlığı miktarı 59 milyar dolara çıkarak, 2003’den beri yapılan araştırmaların neredeyse 2 katına ulaştığı görülüyor.

• 2010 yılında araştırmaya dahil olan 116 ülkenin yarısının korsan yazılımda yüzde 62 ve daha fazla orana sahip olduğu görülürken, global ortalamanın ise yüzde 42 olduğu belirtiliyor.

• Gelişen ülke ekonomilerinin bilgisayar yazılım korsanlığında itici bir gücü bulunuyor. Korsan yazılım oranları gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre 2,5 kat daha fazla ve korsan yazılımın kurumsal değeri (31,9 milyar dolar) dünya toplamının yarısından fazla.

• Lisanslı yazılımların en önemli avantajları, küresel olarak teknik destek sağlanması (yüzde 88) ve kötü amaçlı yazılımlarla haklayıcılardan korunması.

• Genel olarak korsan kullanan kişiler yazılımın bir kopyasını alıyor veya çoklu bilgisayarlara yüklüyorlar.

• Dünya çapındaki bilgisayar kullanıcılarının çoğunluğu adil özelliklere ve korumaların gerçek ekonomik kazançlar sağladığına inanıyor. Küresel olçekte yüzde 59’u fikri mülkiyet haklarının yerel ekonomilere avantaj sağladığını, yüzde 61’i de yeni iş imkanları sunduğunu düşünüyor.

"Korsan yazılım dünya ekonomisini tehdit ediyor"

[caption id="attachment_25726" align="alignleft" width="199" caption="BSA Türkiye Koordinatörü Semih Sağman"][/caption]

BSA Türkiye Koordinatörü Semih Sağman “Bugünkü sonuçlar devam eden korsan yazılım kullanımının dünya ekonomisini tehdit ettiğini ve kamuoyunun fikri mülkiyet haklarının korunması ve savunulmasına önem göstererek gelişen ekonomideki rolünü anladığını ve kabul ettiğini göstermektedir” dedi

Sağman sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yazılım hırsızlığı IT yeniliklerini, iş olanaklarını ve dünya çapındaki ekonomik gelişmeyi bastırmaya devam etmektedir. Bu rapor işletmelerin, devlet memurlarının ve son kullanıcıların yazılım hırsızlığına karşı ve bunun için ne yapabileceklerine dair eğitilmelerinin gerekliliğini göstermektedir. Sektörde korsan yazılım nedeniyle haksız rekabet oluşuyor. Daha fazla kar amacı güderek korsan yazılım pazarlayanlar, son kullanıcıyı hem yanlış bilgilendiriyor hem de yanılgıya uğratıyor. Biz de bu nedenle lisanslama kurallarının ve ilgili kanunların son kullanıcıya anlatılmasını hedefleyen çeşitli projeler geliştirdik " dedi.

Araştırmaya dair bazı çarpıcı rakamlar

Korsan yazılım kullanımın ülkelere göre dağılımıKorsan yazılımın neden olduğu ekonomik zararBölgelere göre korsan yazılımların ekonomik dağılımıBölgelere göre korsan yazılım kullanım oranlarıAraştırma hakkında daha detaylı bilgi için www.bsa.org/globalstudy adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun