Bilişim 19 AĞUSTOS 2011 / 16:47

Borsa saldırganı yakalandı

Hong Kong polisi, piyasa değeri itibariyle dünyanın en büyük borsa operatörü olan Hong Kong Borsası’nın haber sitesini haklayan iş adamını tutukladı.Reuters’in haberine göre, polis yetkilileri Hong Kong Borsası’nın BT departmanı ile tam bir işbirliği sergiledi ve polis güncel bilgisayar kayıtlarını analiz ederek sonuca ulaştı.

29 yaşındaki iş adamı, ‘hileyle veya suç amacıyla bilgisayara erişim suçu’ işlediği gerekçesiyle yakalandı. Emniyet görevlileri bunun dışında bir açıklama yapmadı.

Bu suçu işleyen kişiler en fazla 5 yıl hapis cezası alıyor.

Söz konusu siber saldırı, HSBC ve Hong Kong Borsası Endeksi’nin de dahil olduğu bazı büyük hisselerin tahtalarında işlemlerin yarım gün süresince durdurulması sonucunu beraberinde getirmişti (saldırıya dair detaylara daha önceki haberimizde yer vermiştik).

Yakalanan kişiyle birlikte polis toplam 5 bilgisayara, 2 mobil telefona ve 2 dijital depolama cihazına da el koydu. Yakalanan kişinin sorgulamasının da devam ettiği bildirildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun