Bilişim 15 OCAK 2016 / 10:50

Borsa İstanbul hedef büyüttü

NASDAQ ile yapılan stratejik ortaklıkla devam eden Bistech dönüşüm programının ilk fazı Kasım 2015 itibariyle devreye alındı.

İMKB, VOB ve İstanbul Altın Borsası’nın 2013 yılında birleştirilmesi ile başlayan ve dünyanın önde gelen borsalarından NASDAQ ile yapılan stratejik ortaklıkla devam eden Bistech dönüşüm programının ilk fazı Kasım 2015 itibariyle devreye alındı ve Borsa İstanbul’da NASDAQ teknolojisi ile ilk işlem 30 Kasım 2015’te gerçekleştirildi.

İki aşamada devreye alınacak Bistech dönüşüm programı kapsamında Kasım’da hayata geçirilen ilk fazda, Pay Piyasası’nda Borsa işlem sistemi ve takas sisteminin yanı sıra gözetim, risk yönetim sistemleri gibi tüm çevresel sistemler dönüşümün içinde yer aldı.

Bistech kapsamında 2016 yılının sonunda hayata geçirilecek olan ikinci fazda ise Vadeli İşlem ve Opsiyon, Borçlanma Araçları ve Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasaları işlem sistemleri devreye alınacak. Böylece Borsa Istanbul Türkiye içinde öngörülen aşamaları tamamlamış olacak. Borsa İstanbul, bu proje çerçevesinde startejik ortalıklar ve teknoloji transferi sayesindeedindiği tecrübelere, transfer ettiği teknolojiyeyapacağı geliştirmeler ve eklemeler ile ülkemizin küresel finans alanında rekabette ön sıralara geçmesini sağlayacak. Borsa Istanbul elindeki teknoloji ve bilgiyi ürünleştirerek satan uluslararası bir teknoloji organizasyonu haline gelecek adımları atmak.

Bistech ile yaşanan dönüşüm ve NASDAQ ortaklığı ile elde edilen kazanımlar;
 
 • NASDAQ ile Borsa İstanbul’un gerçekleştirdiği stratejik ortaklık ve teknolojik dönüşüm ile Borsa İstanbul’un teknolojik ihtiyaçlarının sürdürülebilir bir şekilde karşılanması, teknik bilgi ve tecrübenin artırılması, ürün ve piyasalarının geliştirilmesi, marka değerinin artırılması ve küresel işlem platformuna sahip olmasını planlanmaktadır.
 • Bu hedefler doğrultusunda NASDAQ ile yapılan stratejik ortaklık, teknoloji transferi, iş danışmanlık servisleri ve bilgi transferi olmak üzere üç temel bacaktan oluşmaktadır.
 • Borsa İstanbul, üretilen teknolojinin kaynak kodlarına ve yazılımına da sahip olacak. Teknoloji transferi kapsamında mevcut tüm sistemler, NASDAQ’ın en son ve en gelişmiş teknolojileri üzerinde yerel ihtiyaçları da adresleyecek şekilde değiştirilecek. İki aşamalı olarak gerçekleştirilecek teknoloji transferi programının ilk fazı olan Pay Piyasası işlem sistemleri 30 Kasım tarihinde devreye alındı. İkinci fazda ise Vadeli İşlem ve Opsiyon, Borçlanma Araçları ve Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasaları işlem sistemleri hayata geçirilecek.
 • NASDAQ ile yapılan stratejik ortaklık kapsamında BISTECH ile devreye alınacak sistemler şöyle sıralanabilir:
Borsa İstanbul bünyesinde:
 • Borsa İşlem Sistemi: Genium INET Trading
 • İşlem Öncesi Risk Sistemi: Genium INET TradeGuard
 • Veri Yayın Sistemi: Genium Market Info (GMI)
 • Gözetim Sistemi: SMARTS Integrity
 • Endeks Hesaplama: ICS-II
 • Veri Ambarı: DWH
Takasbank bünyesinde:
 • Takas Sistemi (Clearing): Genium INET Clearing
 • Mutabakat Sistemi (Settlement): X-Stream CSD
 • İşlem Sonrası Risk Yönetim Sistemi: Genium Risk Manager
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun