Bilişim 07 ŞUBAT 2012 / 18:16

BlackBerry DevCon Europe 2012 başladı

Açılışını Thorsten Heins’ın gerçekleştirdiği Blackberry DevCon Europe konferansı bugün Amsterdam’da başladı. İki gün sürecek konferansta katılımcılar, dünya çapındaki 75 milyondan fazla BlackBerry kullanıcısına yönelik uygulamalar yaratmak için BlackBerry platformundan nasıl faydalanabileceklerini öğrenecekler. Aynı zamanda tablet uygulamalar geliştirmelerine yardımcı olacak bir BlackBerry PlayBook sahibi olacaklar.

Bunun yanı sıra konferans, BlackBerry platformunun uygulama geliştiricilere sunduğu fırsatları ve yarattıkları uygulamalar üzerinden, en etkili gelir sağlamanın yollarını göstermeye odaklanacak. RIM’in uygulama geliştirici ilişkileri ekibi, BlackBerry platformu için uygulama geliştirmenin kolaylaştırılmış sürecini anlatmak ve yenilikçi teknolojilerle nasıl çalışacakları konusunda yol göstermek için hazır bulunacak. Bu yenilikçi teknolojilerden başlıcaları HTML 5, C/C++ ve BlackBerry Java olarak öne çıkıyor.

Konferansa Polonya ve İngiltere’deki üniversitelerden yaklaşık 400 öğrenci katılıyor. Bilindiği üzere bölgedeki 21 ülkeden 300’den fazla akademik kuruluşla işbirliği içerisinde olan BlackBerry Academic Program, okullarda geliştirmeyi kolaylaştırmak için DevCon gibi yerel etkinliklere teşvik ediyor.

Başarı kazanmanın sırları konuşulacak

İki gün sürecek konferansın bir diğer konusu ise BlackBerry’de başarı kazanmanın sırları olacak. Mevcut geliştiricilerin BlackBerry App World’den nasıl kar sağladıklarını anlatan örnekler verilecek. Bugüne dek toplam iki milyar uygulama indirilmekle birlikte bu ivme, günde milyon “indirme” ile devam ediyor.

DevCon Europe katılımcıları, BlackBerry 10 uygulama geliştirici yol haritası hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak ve bu yeni işletim sisteminin, uygulama geliştiricilere nasıl imkanlar sağladıklarını yaşayacaklar.