Bilişim 19 KASIM 2013 / 17:21

Bitcoin Türkiye’deki değerini katladı

Kullanıcıdan kullanıcıya aktarılan ve her geçen gün daha fazla ilgi çekmeye devam eden internetin bağımsız para birimi Bitcoin, Türkiye'deki değerini de katladı. Temmuzda 150 liradan işlem gören Bitcoin’in piyasa değeri bin 500 liraya çıktı.Şimdiye kadarki en yüksek değere ulaşan Bitcoin’in bu yükselişinde FBI’ın para birimi olarak Bitcoin’i kullanan ve yasadışı ürünler satan Silk Road’a geçtiğimiz haftalarda düzenlediği bir operasyon sonrası kapatması da sanal para biriminin gündeme gelmesindeki en büyük etkenlerden biri. Çinli şirketlerin Bitcoin’i yoğun olarak kullanması yatarken analistler Bitcoin’in bu hafta içinde piyasada bin doların üstünde işlem göreceğini tahmin ediyor. Silk Road baskını ardından 400 dolar olarak işlem gören Bitcoin, ardından sert bir düşüş daha yaşadı. Ekim ayında Silkroad sitesinin kurucusu Ross William Ulbricht’in FBI tarafından tutuklanması ve sitenin kapatılması Bitcoin’in değerinin 130 dolardan 85 dolara düşmesine neden olmuştu.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de rekor bir değere imza atan Bitcoin, Türkiye’de Btcturk.com ve Travelers Box ile işlem yapılabilen ‘BTC’ sembollü sanal para birimi, Bitcoin ile ödeme kabul eden illegal şirketlerin kapatılması ve Çinli internet devlerinin Bitcoin kullanmasıyla yükselmeye devam ediyor.  Aralarında Net Holding’in sahibi Besim Tibuk’un oğlunun da bulunduğu ve KKTC’de kurulan bir şirket üzerinden çalışan BTCTurk.com, Türk Lirası ile Bitcoin işlemlerinin yapılmasını sağlıyor. Diğer yandan ise Forbes'in haberine göre, dünyanın en büyük Bitcoin dönüşüm merkezi BTC China Başkanı Bobby Lee, sektörün toplantılara ihtiyatla yaklaştığını ama ABD'nin bu konuda düzenleme yapmasını istediklerini ve bu düzenleme konusunda da doğru yaklaşımı anlatmak istediklerini belirtiyor. Bitcoin konusunda farkındalığın arttığı ve dolayısıyla hem alışveriş, hem de tasarruf anlamında yeni bir olasılık haline geldiği raporlanıyor.

Dünyadaki ikinci Bitcoin ATM’si Türkiye’de açıldı

 Bitcoin kabul eden küçük işletmeler ortaya çıkmasının ardından Kanada’da Bitcoin’in ilk ATM’si kuruldu. Bunu takiben Çin’in en büyük arama motoru Baidu, Bitcoin’i bazı hizmetlerinde karşılık olarak kabul etti. Geçtiğimiz günlerde ise İstanbul Atatürk Havaalanı’na yerleştirilen ‘Travelers Box’ adındaki e-cüzdan ile çalışan dijital döviz gişesi kiosku ile Türk Lirası karşılığında Bitcoin alışverişi yapılmaya başlandı. Kiosku henüz çok kullanan olmasa da Türkiye’ye gelen yabancı turistler kullanmaya başlıyor.

İşlem nasıl yapılıyor?

  • Bitcoin alım-satım işlemi BTCTurk.com internet sitesinden ve Atatürk Havaalanı’ndaki ‘Travelers Box’ kioskundan yapılabiliyor.

  • BTCTurk.com internet sitesine kayıt olan kullanıcılar, istedikleri tutara göre Bitcoin alış ve satış işlemleri gerçekleştirebiliyor.

  • Alış işlemi için kullanıcıların BTCTurk.com hesaplarına havale veya EFT ile TL yatırması gerekiyor.

  • Satış işlemleri için ise kullanıcılar, özel oluşturulan adrese Bitcoin yüklemesi yapılıyor.

  • Satış emri verildikten sonra kullanıcıların hesabına TL yatırılıyor.

YORUMLAR
Picef 28 ARALIK 2013 / 01:09 0 0
2 TH/s Bitcoin Miner Donanım Getirilir

İlgili konumuz.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=387773.0
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun