Bilişim 18 NİSAN 2011 / 13:38

Birleşik Arap Emirlikleri'nden Blackberry'e bir darbe daha geliyor

Birleşik Arap Emirlikleri'nden Blackberry'e darbe

Birleşik Arap Emirlikleri Blackberry RIM ile yaptığı anlaşmadan pek memnun kalmamış olacak ki, şimdi de bireylere ve küçük işletmelere kurumsal güvenliğe sahip mesajlaşmayı yasaklamaya hazırlanıyor. RIM'in daha önce Blackberry servislerinin Birleşik Arap Emirlikleri'nde (kısaca BAE diyelim) kullanımıyla ilgili yaşadığı sorunların ardından (Link 1 - Link 2) tam da sular duruldu derken, BAE cephesinden yeni bir atak daha geldi. BAE telekomünikasyon düzenleme otoritesi, yani bizdeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun karşılığı olan kurum, bundan sonra Blackberry Enterprise Server hizmetlerinin en az 20 veya daha fazla Blackberry abonesine sahip kurumlar için kullanımına izin vereceğini açıkladı. Düzenleme 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olacak.

Tüm bu gelişmeler, yukarıdaki bağlantılardan da okuyabileceğiniz üzere hükümetlerin mobil iletişim üzerinde daha fazla kontrole sahip olmayı istemesinden kaynaklanıyor. Bu arada olay sadece Blackberry ile sınırlı değil. Bundan birkaç gün önce de Hindistan hükümeti, Nokia telefonları da kontrol altında tutmak istediğini açıklamış ve gerekli düzenleme hallolana kadar şirketin yeni push e-posta servislerinin ülkede kullanımını askıya almıştı.

Bu iş Türkiye'ye de sıçrar mı diyenler için şunu da hatırlamak faydalı olabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun