Bilişim 21 EYLÜL 2011 / 14:22

"Bir tweet attın gönlüme, kanattın"

Daha piyasaya çıkmamış Windows Phone 7 yüklü Nokia telefonlar hakkında boşboğazlık edip Twitter'dan mesaj atan Microsoft yöneticisinin şirketle yolları ayrıldı. Ay başında henüz piyasaya çıkmamış olan Nokia Windows telefonu hakkında Twitter üzerinden mesaj atan bir Microsoft çalışanı, şirketin sosyal-medya politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle kovuldu.

NTVMSNBC'nin Radikal'den aktardığına göre Windows phone ekibinde program yöneticisi olarak çalışan Joe Marini, 7 Eylül’de attığı mesajda, “Nokia’nın en pürüzsüz görünen modellerinden birini deneme şansını buldum. Yakında siz de bu şansı elde edeceksiniz!” dedi (ed: bu kadarla da kalsa iyi, bir de "kamerası idare eder ama ekranı keşke biraz daha büyük olsaydı" demiş. bakınız link.)

GeekWire sitesi, kısa süre sonra Marini Microsoft’un sosyal-medya kurallarını ve blogging politikasını ihlal ettiği için işinden çıkarıldığını belirten bir haber geçti. Microsoft’un kılavuzlarında, çalışanlara Twitter veya bloglar üzerinde gizli olan bilgileri açıklamamaları gerektiği belirtiliyor.

Bu konuda bir açıklama yapan bir Microsoft yetkilisi, “Bu tür hususları tartışmıyoruz ancak size Joe Marini’nin artık bizim için çalışmadığını söyleyebilirim” dedi.

Marini’nin başına gelen olay, ABD’de bir ilk değil. Bu ayın başlarında, beş Facebook çalışanı çalışma şartlarından şikayet ettikleri mesajlar yayımladıkları için işlerinde olmuştu. Ancak çalışan haklarını koruyan federal Ulusal İş Gücü İlişkileri Kurulu, bu kişilerin işlerine geri dönebileceğini açıkladı.

Yine de herhangi bir çalışan için işten atılmanın en kötü sebebi de bu olsa gerek. Çünkü insan unutur, internet unutmaz...