Bilişim 28 EKİM 2011 / 13:28

Biltronik ödülleri sahiplerini buldu

MÜSİAD’ın Bilgi Teknolojileri Proje Yarışması’nda dereceye giren katılımcılar düzenlenen törenle açıklandı.Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Bilgi Teknolojileri Proje Yarışması’nın (Biltronik) ödül töreni 28 Ekim 2011 Cuma günü MÜSİAD Genel Merkez Binası’nda gerçekleştirildi. MÜSİAD’ın, bilgi teknolojileri alanında gelişmeyi ve başarıyı teşvik etmek amacıyla başta gençler olmak üzere yenilikçi tüm girişimcilerin yeni teknolojik fikirler ve buluşlar geliştirmesini desteklemek amacıyla, genç girişimciler ve yenilikçi işletmelere yönelik olarak düzenlediği Biltronik Yarışmasının ödül törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün ve MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın yanı sıra çok sayıda MÜSİAD üyesi ve davetli katıldı.

Yeniliçi firmalar yarıştı

Törende konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Bu yıla kadar teknolojiye gönül veren genç girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmeleri amacıyla düzenlediğimiz BİLTRONİK yarışmasında, bu sene bir ilk olarak, yenilikçi işletmeleri de yarışma kapsamına alarak, yenilikçiliğin önemini ortaya koymak adına bir ilave yaptık” dedi.

Amaçlarını, “Yenilikçiliğe verdiğimiz önemi, bu konuda kendini geliştiren firmaları ödüllendirerek göstermek” diyen Vardan, “Geçtiğimiz yıllardaki yarışmalarda, ödül almış birçok kreatif projenin, sağladığımız maddi ve manevi desteklerin de katkılarıyla, uygulanıyor olmasını görmek bugün bizleri oldukça memnun etmektedir” dedi ve ekledi: “2011 MÜSİAD Ekonomi Raporu’nda da belirttiğimiz gibi, eğer 2023’de dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içinde yer alacaksak, rekabet gücümüzü artırmak zorundayız. Bunun için de atılması gereken en önemli adımların başında teknolojiye, Ar-Ge ve inovasyona yoğunlaşmak gelmektedir. Aksi halde ileri teknolojik ürünleri ithal etmeye devam ettiğimiz, mevcut durumu, ilânihaye sürdürmemiz mümkün değildir.”

“Cari açığın önünü bilgi teknolojileri keser”

Vardan: “Milyarlarca doları cebimizdeki telefonlara verdiğimiz, bir o kadarını daha kucağımızdaki bilgisayarlara ödediğimiz ve hatta ihracatımızda lider konumda olan otomotiv sektöründe, sattığımızdan daha fazlasını ithal ürünler için harcadığımız düşünüldüğünde, ileri teknoloji üretmenin bizim için önemi net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Keza, bu konuda ilerleme sağlandığı takdirde, cari açığın önünü kesmek ve 2023 yılı hedeflerine ulaşmak daha kolay olacaktır.”

Ülkemizin artık düşük teknolojili üretim sisteminden sıyrılarak, stratejik bir dönüşümle, üretimde dünya ile yarışacak teknolojiyi geliştirmeyi benimsemesi gerektiğin dile getiren Vardan, “Tabii, bu çerçevede, son yıllarda oldukça gündemde olan kamu-özel sektör işbirliğinin öneminin de altını çizmeden geçemeyeceğim. Ancak, yüksek teknolojinin hayata geçirilmesinde, bir ayağın da, üniversiteler, olduğu da unutulmamalıdır. Akademik camianın da kendisine, bu alanda rol biçmesi ayrıca oldukça önemlidir” dedi ve konuşmasını şöyle tamamladı: “Firmaların, yenilikçi ürünler geliştiremedikleri veya farklılaşamadıkları zaman ayakta kalamayacaklarını bilmelerini sağlamalıyız. Bunun için de, onların her birinde, AR-GE yapmaları gerektiğinin bilincini oluşturmalıyız. Bu şekilde, özellikle ekonomimizin can damarı olan KOBİ’lerimizi AR-GE yapar ve inovatif ürünler geliştirir KOBİ’ler haline dönüştürülmeliyiz.”

Bilgi Teknolojileri Proje Yarışması’nda ödül alan isimler ve projeler:

MÜSİAD Özel Ödülü

Hasan Basri Özdamar / HBO Motor - Tek Silindirli % 40 Yakıt Tasarruf Sağlayan Enjeksiyonlu Yerli Motor

Altın Proje Ödülü

Engin Güven, İsmail Hakkı Yıldız ve Mehmet Refik Demir / Türkiye’nin Yerel Türk Arama Motoru - www.ara.com.tr

Gümüş Proje Ödülü

Emin Kıraç, Osman Nuri Katib / Mobil Acil Yardım Sistemi

Bronz Proje Ödülü

Mehmet Nuri Kutluer / DİŞPAK – Diş Temizleyici Fırçalı

Teşvik Ödülü - 1

Ömer Muratlı / Biçerdöver Kullanımında taşları tespit eden sistem

Teşvik Ödülü - 2

Zeynep Ülker,Yasemin Benzet, Evre Ceviz ve Lokman Alpsoy / Datura Stramonium Metanolik - AGS Kanser Hücreleri Üzerine Etkileri
ETİKETLER : MÜSİAD ödül töreni
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun