Bilişim 25 NİSAN 2011 / 14:45

Bilişimci öğrenciler New York'a gidiyor

Son dokuz yıldır düzenlenen Imagine Cup yarışmasının bu yılki Türkiye finalleri, 22 Nisan’da Microsoft’un İstanbul’daki merkez ofisinde yapılan seçmelerle gerçekleştirildi. New York'taki finallere katılmaya hak kazanan ekip Bahçeşehir Üniversitesi'nden Co2ncerned ekibi oldu.New York’ta düzenlenecek olan Imagine Cup 2011 dünya finallerinde Türkiye’yi Yazılım Tasarımı kategorisinde Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri Gizem Aktürk, Ünal Akyüz, Onur Yazıcı, Okan Kılıç’ın yer aldığı Yrd. Doç. Dr. Süreyya Akyüz danışmanlığındaki Co2ncerned ekibi temsil edecek.

İkinci sırada Hacettepe Üniversitesi’nden “REM”, üçüncü sıradaysa Bilkent Üniversitesi’nden “Livetouch” adlı projeler yer aldı.

Imagine Cup bu yıl New York’ta düzenlenecek

Gençleri küresel sorunlara teknoloji ile çözüm bulmaya yönlendiren Microsoft Imagine Cup’ta bu yıl 100’ü aşkın ülkeden 325 binden fazla öğrenci kayıt yaptırdı. Türkiye ise 9 bin 580 kayıtlı öğrenci sayısı ile dünyada 4. sırada yer aldı. Bu yıl 8-13 Temmuz tarihleri arasında New York’ta gerçekleşecek olan finallerde öğrenciler yazılım geliştirme, bilişim teknolojileri çözümü ve iş modeli tasarımında hünerlerini sergileyecek.

Projeler, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen sekiz adet Milenyum Hedefi etrafında şekillendirildi. Aşırı yoksulluk ve açlığın yeryüzünden silinmesi, herkes için ilköğretim sağlanması, cinsiyetler arası eşitliği sağlamak ve kadınları güçlü kılmak, çocuk ölümlerini azaltmak, hamile sağlığı konusunda gelişim sağlamak, HIV/AIDS, malarya ve diğer hastalıklarla etkin mücadele, çevre sürdürülebilirliğini güvence altına almak, gelişim için küresel çapta işbirliği sağlamak olarak belirlenen bu hedefler gençlere projelerinde ışık tutacak.

Imagine Cup bu yıl 12 ayrı kategoride gerçekleşecek ve toplam 250 bin dolarlık para ödülü dağıtılacak. Yazılım Tasarımı alanında ise, dağıtılacak ödüllerin toplamı ise 40 bin doları buluyor. Kategori birincisine 25 bin dolar, ikincisine 10 bin dolar, üçüncüsüne ise 5 bin dolar ödül verilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun