Bilişim 20 KASIM 2012 / 17:39

Bilişim sektörünün gelişimi hızlanmalı

21-23 Kasım tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek 29. Bilişim Kurultayı öncesi açıklama yapan TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız, Türkiye’nin 2023’de dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini ancak bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün hızlı gelişimi ile yakalayabileceğini söyledi. TÜBİSAD’ın bilgi ve iletişim teknolojilerinin Türkiye ekonomisindeki yerini, ekonomik ve sosyal gelişmeye katkılarını anlatan ve somut öneriler içeren “Atılım İçin Bilişim: Türkiye Ekonomisi için Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü” raporunu kamuoyu ile paylaştığını hatırlatan Cılız, 21-23 Kasım tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan 29. Bilişim Kurultayı’nın temel argümanının da “Atılım İçin Bilişim” olmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kurultay’da “Atılım için Bilişim”in 3 önemli başlığının 22-23 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 3 ayrı oturumda ele alınacağını belirten Cılız şöyle devam etti:
“Bu yıl Atılım İçin Bilişim Raporumuzda da yer alan konular Kurultay’da detaylı bir şekilde tartışılacak. 22 Kasım tarihinde, “Türkiye E-Dönüşüm ve Bilişim Stratejisini Nasıl Yönetmeli” başlığı altında düzenlenecek oturumda TÜBİSAD’ın görüşlerini aktarma fırsatı bulacağım.

Bilişimin Türkiye ekonomisi ve 2023 hedefleri açısından önemini sürekli olarak vurguluyoruz. Türkiye geçmiş 50 yılda yüzde 4,5; 2001-2007 yılları arasında yüzde6,5 büyüdü, 2023 hedeflerini yakalayabilmesi için de yıllık yüzde 8,5 büyüme gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu hedef de raporumuzda yer alan diğer ülkelerde görüldüğü gibi ancak bilişime gereken önem verilerek yakalanabilir”

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız, hızlı büyüme için rekabet üstünlüğünün yakalanması gerektiğini vurgulayarak, bunun da ancak katma değeri yüksek ürün ve hizmet üretmeye bağlı olduğuna dikkat çekti. Günümüz dünyasında ekonomiyi ileri teknolojinin sürüklediğini vurgulayan Cılız, Dünya ticaretinde yüzde 14 olan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü (BT) payının Türkiye’de sadece yüzde 3 olduğunu söyledi.

Türkiye’de BİTS üretkenliğinin, toplam özel sektör üretkenliğinin dört katı olduğunu belirten Cılız, buna karşılık BT’nin ekonomideki yerinin 1960’lı yıllarda Türkiye ile aynı gelişmişlik düzeyinde bulunan ancak teknolojiye yaptığı yatırımla bugün Türkiye’nin ilerisine geçen Singapur ve G. Kore’nin çok gerisinde kaldığını söyledi.

TÜBİSAD’ın Türkiye’de BT’nin gelişimi için hazırladığı öneriler şöyle sıralanıyor:

• BT stratejisi, büyüme stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmelidir,

• Sektöre yönelik güçlü yasal alt yapı oluşturulmalıdır,

• BT’ye dayalı istihdam yaratılmasına dönük eğitim politikası geliştirilmelidir,

• Küresel rekabetçi BT için hizmet ve yazılım ihracatı desteklenmelidir,

• Rekabetçi, yaygın ve ucuz iletişim altyapı ve hizmetleri sağlanmalıdır,

• BT’nin iş dünyasına nüfuzu artırılmalıdır,

• Ar-Ge ve yenilikçilik desteklenmelidir,

• Girişimci kültürün güçlendirilebilmesi için girişim sermayesinin oluşumu hızlandırılmalıdır,

• BT’den alınan vergiler büyümeyi teşvik edecek, derinleşmeyi sağlayacak ve ihracatı güçlendirecek şekilde, değiştirilmeli ve vergi yükü azaltılmalıdır,

• Hizmet ve altyapılarda etkin rekabet ortamı tesis edilmeli ve yeni teknolojilere dayalı BT altyapılarının kurulması için uygun ortam yaratılmalıdır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun