Bilişim 20 NİSAN 2012 / 12:30

Bilişim sektörü 2012'de 32 milyar dolara ulaşacak

Bilgisayar sisteminin en önemli ve hassas bileşeni olan veri merkezlerinin ele alındığı "BThaber Platform: Veri Merkezleri, Networking Güvenlik Çözümleri ve Bulut Bilişim" etkinliğinde bilginin elektronik ortamda en güvenli, düşük maliyetli ve hızlı ulaşılabilir biçimde barındırılmasını sağlayan yenilikçi uygulamalar üzerinde duruldu. 

 17 Nisan 2012'de İstanbul Grand Cevahir Otel'de gerçekleştirilen kamu, ulusal ve uluslararası özel sektörden bilgi ve iletişim teknolojileri yöneticilerinin sunumları ile katıldığı etkinlikte bilişim sektörünün yüzde 6,3 büyüyerek 2012'de 32 milyar 450 milyon dolara ulaşacağı belirtildi. Etkinliğin "BThaber konuşturuyor, pazar tartışıyor" başlıklı ilk panelinde artan veri miktarının 2015'te 8 milyar terabayta çıkmasının beklendiği vurgulandı. Bulut bilişimle birlikte yeni hizmet modellerinin de konuşulduğu panelde, kendi cihazını getirmek üzere kurulu çalışma biçimine de dikkat çekilerek gelecekte bilgisayar, tablet ve akıllı telefon üçlüsüne göre hizmetlerin tanımlanacağı açıklandı.

KOBİ'ler için bulut bilişimin daha önemli olduğu, büyük şirketlerin daha temkinli yaklaştığı ve sağlık sektörü gibi bazı sektörlerinde gizlilik açısından bu tür yatırımlara uzak kaldıkları anlatıldı. Yeni nesil güvenlik çözümlerinin de üzerinde durulduğu panelde, uç noktalarda kullanılan cihazlarla birlikte tek bir noktadan yönetim ve raporlamanın da öne çıkacağı belirtildi. Altyapıların iş süreçleri ile nasıl bütünleştirileceği, sanallaştırma ile veri güvenliğinin ilerlediği yol da panelde konuşulan önemli başlıklar arasındaydı.

Bulut bilişimde pazar 2020'de 220 milyon doları bulacak

'Bulut Bilişim: bir sektörün sanayileşme süreci' başlıklı sunumuyla kürsüye gelen Gartner Yönetici Ortağı Halil Aksu, elektrik endüstrisinin emtialaşma süreci ile BT'nin gelişim sürecini karşılaştırdı ve bulut bilişim sektörünün endüstrileşmesinde öncü olacağını dile getirdi. Pazarın durumuna da değinen Aksu, 2020 yılı sonunda bulut bilişimin 220 milyon doları aşmasını beklediklerini ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun