Bilişim 12 MART 2012 / 17:27

Bilişim alanındaki yazılım projelerinin yüzde 50’si çöpe gidiyor

Yazılım projelerinin yüzde 50’si çöpe gidiyor

Agile Turkey Derneği, bilişim alanındaki yazılım projelerinin başarısını ölçmek adına yaptığı araştırmada yazılım projelerinin yarısının başarısız olduğunu tespit etti. Agile Türkiye Derneği'nin kendi internet sitesi üzerinden başlattığı araştırmaya, özellikle bankacılık ve telekomünikasyon sektörlerinde yer alan 50 farklı şirketten, ağırlıklı olarak yazılım alanında görevli 400’ün üzerinde profesyonelin katılımıyla gerçekleşen araştırma 3 ayda tamamlandı.

Araştırmada öne çıkan bulgulardan biri Türkiye’deki yazılım projelerinin yarısının başarısız olarak çöpe gitmesi oldu. Bunun yanı sıra Agile yaklaşımını benimseyen şirketlerin projelerinde yüzde 70 oranında başarı yakaladığını ortaya koyan araştırma, Türkiye’deki şirketlerin yüzde 64’ünün gelecekteki yazılım projelerinde Agile yaklaşımlarını kullanacaklarını ön görüyor.

Konuyla ilgili konuşan Agile Türkiye Dernek Başkanı Mehmet Yitmen, Agile’ın dünyadaki tahmin edilen yüzde 80’lik kullanım oranıyla kıyaslandığında Türkiye olarak önemli bir rakama ulaşıldığını, bu rakam doğrultusunda son yıllarda Türkiye’de de Agile dönüşümün hızlandığını ve hızlanarak devam edeceğini belirtti. Yazılım projelerinde değer üretmeye yönelik ciddi bir yönelim olduğunu söyleyen Yitmen, bu doğrultuda sektörde, zaman ve bütçe yerine üretilen fonksiyonellik ve kalitenin öncelikli başarı kriteri olduğunu ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun