Bilişim 16 TEMMUZ 2012 / 19:45

Bilişim 500 sonuçları açıklandı, Türkiye bilişim pazarı 29 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı

Türkiye bilişim pazarı 29 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı

İnterpromedya’nın bu yıl 13. kez gerçekleştirdiği, Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan Bilişim 500’ün sonuçlarına göre, 2011’de bilgi teknolojileri pazarı yüzde 12,7 büyürken, iletişim teknolojileri pazarı ise yüzde 1,9 küçüldü. Bilişim 500’ün ilk üç şirketi Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone oldu. İnterpromedya’nın bu yıl 13. kez gerçekleştirdiği, Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan Bilişim 500’ün sonuçlarına göre, 2011’de bilgi teknolojileri pazarı yüzde 12,7 büyürken, iletişim teknolojileri pazarı ise yüzde 1,9 küçüldü.

Şirketlerin net satış gelirlerine göre sıralandıkları Bilişim 500’de ilk 10’da yer alanlar sırasıyla Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea, TTnet, KVK Teknoloji, Genpa, İndeks Bilgisayar, Teknosa ve HP oldu.

Tüm şirketlerin Ar-Ge harcamalarının toplam ciro içindeki payı yüzde 13’e yükseldi. Bilişimcilerin yüzde 65’i ise nitelikli insan kaynağı sıkıntısı çekiyor.

Türkiye’nin en büyük ilk 500 bilişim şirketinin yanı sıra pazar verilerinin ve CEO’ların 2012 hedeflerinin açıklandığı Bilişim 500 Töreni, 16 Temmuz 2012’de, İstanbul’da gerçekleştirildi. Törende 2011 yılı net satış gelirlerine göre ilk 10’a giren şirketlerin yanı sıra, donanım, yazılım, hizmet ve özel bölüm başlıkları altındaki 67 kategorinin birincilerine plaket sunuldu.

Araştırmada son üç yılın en fazla büyüyen bilişim şirketi Biotekno ile son üç yılın en iyi performans gösteren şirketi Mobiltel dikkat çekti.

Araştırma bu yıl ilk kez Dijital Türkiye Platformu’nun içerik işbirliğiyle gerçekleştirildi. Şirket tipine göre düzenlenen ve dokuz temel kategoride bilgi toplanan araştırmada kategori birincileri şöyle sıralanıyor:

Türkiye merkezli üretici kategorisi: Exper
Uluslararası Türkiye dışı merkezli üreticinin Türkiye temsilcisi/satıcısı kategorisi: NCR
Sistem entegratörü kategorisi: Ericsson
Hizmet sağlayıcı: Digitürk
Telekom şirketi: Türk Telekom
Dağıtıcı kategorisi: KVK Teknoloji
Bayi: Akfa Bilişim
Perakende zinciri: Teknosa
E-ticaret şirketi: Portakal Teknoloji

Bilişim pazarı 2012’de 30 milyar doları aşacak

Araştırmanın Türkiye bilişim pazarına ilişkin ortaya koyduğu veriler, BT donanımı, yazılım ve hizmetleri içeren bilgi teknolojileri pazarının yüzde 12,7 büyüdüğünü, telekom donanımı ve taşıyıcı hizmetleri içeren iletişim teknolojileri pazarının yüzde 1,9 küçüldüğünü ortaya koydu.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin toplamı olarak bilişim pazarının ise 2011’de yüzde 2 artışla 29 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı gözleniyor. İnterpromedya yetkilileri, bilişim pazarının 2012’de yüzde 6 büyüyerek 30 milyar doları aşacağını tahmin ediyor.

Büyüme tahmini bilgi teknolojileri pazarı özelinde yüzde 14,1 olurken, iletişim teknolojilerinde yüzde 2,6 büyüme olacağı öngörülüyor.

CEO’lar 2012’de hedef büyüttü

Araştırma kapsamında ayrıca ilk 500’deki 446 bilişim şirketinin CEO’larının katılımıyla bir anket gerçekleştirildi. CEO’ların yüzde 55’i 2012 büyüme hedeflerini artırdıklarını belirtirken, hedeflenen sektörler arasından yüzde 50,4 ile kamu, yüzde 43,7 ile finans, yüzde 41,5 ile telekom ilk üçte yer aldı.

Anket sonuçlarına göre şirketlerin yüzde 58’i Ar-Ge yatırımı yaptıklarını ifade ederken, Ar-Ge harcamalarının toplam ciro içindeki payının önceki yıla oranla yüzde 1 artışla yüzde 13’e ulaştığı gözlendi.

CEO’lar en önemli sorunlarının başında nitelikli insan kaynağı sıkıntısını yüzde 65,2’lik oranla birinci sırada gösterirken, gündemlerinde yer tutan başlıklardan öne çıkanları sırasıyla markalaşma, çevrecilik, yeni sektörlere yatırım, Ar-Ge ve inovasyon yatırımları, sosyal sorumluluk ve reorganizasyon olarak sıraladı.

Kategori birincilerinin tam listesi için lütfen tıklayın:
www.interpromedya.com.tr/downloads/Bilisim_500_2011_kategori birincileri.doc
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun