Bilişim 29 MAYIS 2012 / 14:52

Bilgiye erişimin yol haritası çiziliyor

AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar başkanlığındaki TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu, Vodafone Maslak Plaza ziyaretinde Vodafone Türkiye’nin son dönem faaliyetleri hakkında bilgi aldı.Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Hasan Süel ve Selçuk Karaçay’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine taşınması, ülkemizin 81 ilinde bilgiye erişimde fırsat eşitliği sağlanması gibi konularda izlenilmesi gereken yol haritaları çizildi.

Ziyarette konuşan  Komisyon Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, ülkenin bilişimde küresel bir aktör haline gelmesini hedeflediklerini söyledi. Ünüvar, Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu olarak yaklaşık 2.5 aydır Meclis’te çok yoğun bir şekilde çalıştıklarının ve sektörün tüm aktörlerine kulak vererek faaliyetleri hakkında bilgi aldıklarının altını çizdi.

Komisyon olarak iki amaçları olduğunu belirten Ünüvar,  bunlarının ilkinin bilişim sektöründeki gelişmeleri global ölçekte titizlikle takip ederek ülkemizin bu anlamda ileri taşınması için çalışmak olduğunu ifade etti. İkinci amaçlarının ise internetin aileler, gençler ve çocuklar üzerindeki sosyal etkilerini inceleyip araştırarak bu anlamda doğru yol haritasını belirlemek olduğunu  söyleyen Ünüvar, bu görüşmelerin çalışmalarına katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Vergi politikasının sektörün büyümesindeki önemi

Konuyla ilgili konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, Türkiye’nin 2023 yılı bilişim vizyonu olan 14 milyon haneye 1000 Mbps erişim ve 160 milyar dolarlık Bilgi Teknolojileri ve İletişim sektörü büyüklüğü hedeflerine ulaşılması için ülkemizin bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yol haritasının çizilmesinin önemine değindi. Süel, Telekomünikasyon sektörünün sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapıda büyüyebilmesi için, vergi politikasının gözden geçirilmesi, hafifletilmesi ve şartların iyileştirilerek ivedilikle yeni bir vergi mevzuatının hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Konuya değinen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karaçay, ülkenin dört bir yanında bulunan 18 milyonu aşkın abonemize her koşulda kesintisiz iletişim hizmeti sağlama hedefleri doğrultusunda çalıştıklarını ifade etti. Fatih Projesi'ne de değinen Karaçay, bilgiyi üretebilen ve ürettiğini uygulayabilen kuşaklar yetiştirme yolunda bu projeye destek verdiklerini söyledi. Karaçay, 2023 yılı hedeflerine ulaşılması yolunda teknolojinin eğitime entegrasyonu adına stratejik bir noktada konumlandığını sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun