Bilişim 14 HAZİRAN 2011 / 14:09

Bilgisayarınızı saldırılardan koruyorsunuz, kalp pilinizi koruyor musunuz?

Bilgisayarlar gibi, cep telefonları gibi, otomobiller, uçaklar, hatta devlet kurumları gibi bir kalp pilinin de haklanabileceğini biliyorsunuz öyle değil mi? Özellikle kalp ritminin yeniden düzenlenmesi gibi hasar gören vücut fonksiyonlarının devamı için kullanılan implantlar, vücutta yerleştirildikleri yerden sökülmeleri zor olduğu için fonksiyonlara dair bilgi aktarımı veya ayarların değiştirilmesi gibi özellikleri kablosuz iletişim yoluyla idare ediyorlar. Bu da implantları haklayıcıların olası hedeflerinden biri haline getiriyor. Üstelik böyle bir yaramazlığın sonuçlarının ölüme kadar gitmesi ihtimali de var.

İşte MIT ve UMass, bu tarz durumların önüne geçmek için rozet gibi takılabilen ve acil durumlarda çıkarıp kenara koyabileceğiniz bir çözüm üzerinde çalışıyor. Bir nevi Firewall olarak kullanılacak olan bu aygıt, özel erişim koduna sahip olmayan hiçbir bağlantı sinyalinin impanta erişmesine izin vermeyecek. Böylece kalp piliniz birkaç çocuğun oyuncağı haline gelip göğsünüzü sıkıştıramayacak.

Detayları MIT'nin web sitesinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun