Bilişim 25 NİSAN 2012 / 12:30

Bilgi ve Doküman Yönetimi Platformu başladı

İnterpromedya tarafından Canon sponsorluğunda düzenlenen Bilgi ve Doküman Yönetimi başlıklı BThaber Platform, Canon Üretim Planlama Müdürü Hideki Yamamoto ve Osmanlı Arşivleri Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Müdürü Yakup Yıldırım'ın konuşmalarıyla başladı.İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir yaptığı açılış konuşmasında, 2011 yılında kurumlara ve şirketlere dair sayısal verilerden bahsetti. Konuşmasına şirketlerin en çok fiziksel arşivleme yaptığına değinerek devam eden Taşdemir, kurumların proje ihtiyaçları doğrultusunda en çok kağıt bilgilerin sisteme aktarımı konusunda çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Yeni nesil tarayıcılar mobil olacak

Taşdemir’in ardından söz alan Canon Üretim Planlama Müdürü Hideki Yamamoto, Japonya depreminin ekonomileri üzerinde yarattığı etkilerden söz ederek konuşmasına başladı. Yamamoto, depremin yarattığı ekonomik krizin bir çok Japon şirketini kötü yönde etkilediğini ifade etti.

Yamamoto, Canon’un 2012 yılına gelindiğinde 100 bin satış rakamına ulaşarak 2003 yılına göre 5 kattan fazla satış rakamına eriştiğini söyledi.

Yeni donanımlarından söz ederek konuşmasını sürdüren Hideki Yamamoto, yüksek hızlı doküman tarayıcı P-215’i katılımcılara tanıttı. Tarayıcının kompakt tasarımı sayesinde sıklıkla seyahat eden kullanıcılar için rahatlık sağlayacağını ifade eden Yamamoto, cihazın tek seferde kesintisiz işlemle daha çok belge tarayabileceğini söyledi. Cihaza iPad, iPhone ve Android destekli cihazlardan erişilebildiğini söyleyen Yamamoto, cihazın Evernote, GoogleDocs ve SharePoint gibi bulut tabanlı uygulamalara doğrudan tarama yapabileceğini sözlerine ekledi.ScanFront 300 hızlı doküman tarayıcıyı tanıtarak sözlerine devam eden Yamamoto, cihazın özelleştirilmiş belge yönetimi sistemleri ile rahatlıkla entegre olabildiğinin altını çizdi. Cihazın güvenlik özelliklerinden söz eden Yamamoto, cihazın sahip olduğu kimlik denetimi ve parmak izi tanıma özellikleri sayesinde kurumsal ağa izinsiz erişimi engellediğinden bahsetti.

Hideki Yamamoto sözlerini gelecek nesil tarayıcıların mobil, kablosuz ve ağ özelliklerine sahip olması gerektiğini vurgulayarak noktaladı.

Dosya arşivlemede dijital dönem

Açılışta konuşan bir diğer isim olan Osmanlı Arşivleri Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Müdürü Yakup Yıldırım, konuşmasında Osmanlı Arşivleri’nin dijital veri tabanına aktarılma sürecinden bahsetti. İlk etapta File Maker Pro adlı programla başladıklarını söyleyen Yıldırım, 2002 yılında ihtiyacın artamasıyla birlikte Oracle çözümlerini kullanmaya başladıklarını söyledi.

Mikrofilmlerin bir arşivin olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Yıldırım, dijitalleşmeyle birlikte mikrofilmlerin eski önemini kaybetmeye başladığını söyledi. Konuyu açan Yıldırım, mikrofilm kullanılarak kopyalanan imajların çok az sayıda çalışana sunulabildiğini söyledi. Yıldırım, buna karşılık dijital yollarla yüzlerce çalışana ulaşabilen imajların, çalışan verimliliğini son derece arttırdığının altını çizdi.Osmanlı Dönemi’ndeki dosya arşivleme sistemini sürdürdüklerini ifade eden Yıldırım, 2007 yılında bu yana belgeleri dijital ortama aktarmaya başladıklarını söyledi. Tahmin edilen 150 milyon dosyanın olduğunu belirten Yakup Yıldırım, bu 150 milyon dosyanın sadece 7 milyonluk bölümünün dijital ortama aktarılabildiğinden bahsetti.

Yakup Yıldırım, şirket ve kurumların dosya arşivleme konusunda son derece bilgisiz olduklarını söyledi. Yıldırım bu konuda şirketleri ve kurumların bilgilendirilmesi gerektiğini ifade ederken, bu konuda dijitalleşmenin önemini ortaya koydu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun